547932
MSI-TRMB-02
MSI-TRMB-02 - Safety relay
| Series: | MSI-TRM |
| Functions: | Start/restart interlock (RES) |
| Restart: | Automatic, Manual |
| Type: | 4, IEC/EN 61496 |
| SIL: | 3, IEC 61508 |
| SILCL: | 3, IEC/EN 62061 |
| Performance Level (PL): | Up to and including e, EN ISO 13849-1 |
| MTTFd: | 100 years, EN ISO 13849-1 |
| PFHD: | 2.15E-09 per hour |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | 4, EN ISO 13849 |
| Protective circuit: | Short circuit protected, Polarity reversal protection |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -20 ... 20 % |
| Current consumption, max.: | 200 mA |
| Power consumption, max.: | 3 W, For 24 V, plus output load |
| Residual ripple: | 0 ... 15 % |
| Fuse: | External with max. 3 A |
| Number of safety-related switching inputs: | 2 Piece(s) |
| Number of digital switching inputs: | 2 Piece(s) |
| Type: | Digital switching input |
| Switching voltage high, min.: | 18.2 V |
| Switching voltage low, max.: | 2.5 V |
| Switching voltage, typ.: | 23 V |
| Voltage type: | DC |
| Function: | Control input for start/restart interlock (RES) |
| Function: | Control input for start/restart interlock (RES) |
| Type: | Safety switching input |
| Voltage type: | DC |
| Switching voltage high, min.: | 18.2 V |
| Switching voltage low, max.: | 2.5 V |
| Switching voltage, typ.: | 23 V |
| Number of safety-related switching outputs (OSSDs): | 2 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 3 Piece(s) |
| Type: | Safety-related switching output OSSD |
| Voltage type: | AC/DC |
| Switching element: | Relay, NO |
| Switching element: | Relay, NO |
| Type: | Digital switching output |
| Switching voltage high, min.: | 18.2 V |
| Switching voltage low, max.: | 2.5 V |
| Switching voltage, typ.: | 23 V |
| Voltage type: | DC |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Function: | Switching output |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Function: | Switching output |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Function: | "Error" signal output |
| Response time: | 30 ms |
| Sensor response time on test request: | 0.5 ... 8.5 ms |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply, Connection to receiver, Connection to transmitter |
| Type of connection: | Terminal |
| Type of terminal: | Spring-cage terminal |
| No. of pins: | 16 -pin |
| Connection cross sections: | 0.2 to 1.5 mm² |
| Dimension (W x H x L): | 22.5 mm x 111 mm x 114.1 mm |
| Housing material: | Plastic, Unreinforced polyamide PA |
| Net weight: | 155 g |
| Housing color: | Gray |
| Type of fastening: | Snap-on mounting |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 6 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 55 °C |
| Ambient temperature, storage: | -25 ... 75 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 0 ... 75 % |
| Degree of protection: | IP 20 (housing), IP 20 (terminals) |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c UL US |
| Customs tariff number: | 85371098 |
| eCl@ss 8.0: | 27371819 |
| eCl@ss 9.0: | 27371819 |
| ETIM 5.0: | EC001449 |
| ETIM 6.0: | EC001449 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Deutschland |
| EAN: | |
| Вес: | 0,21 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |