8077149
IE-RJ45SS8.002-0,5-IE-RJ45SS8.012/S620BK
RJ45 male, straight, RJ45 male, straight, Industrial Ethernet, 10 GBit/s, 8 poles, black, shielded
High-grade, shielded S/FTP PiMF-data cable, specified up to 600 MHz, with halogen-free outer jacket. The cable complies with the transmission requirements of category 7 according to EN 50288-4-2 and IEC 61156-5. Due to the lean structure and the possible bending radiuses, the flexible AWG27/7-cabele is best adapted for applications in structured wiring according to ISO/IEC 11801 and EN 50173 in buildings, and server cabinets. Ideal solutions for all applications of class EA according to IEEE802.3an, VoIP, and PoE. The cable outperforms the preconditions for the compliance with electromagnetic interference class B according to EN 55022 as well as electromagnetic immunity according to EN 55024.The cable is available in grey, yellow, blue, red, green, and black. The cables meet the UL 444 Communication Cable CMG requirements.
| Outer diameter of jacket: | 6,00 mm |
| Material: | flame retardant, halogen free compound (HFC) |
| Pin assignment: | 1 WH/OG, 2 OG; 3 WH/GN, 4 BU; 5 WH/BU, 6 GN; 7 WH/BN, 8 BN |
| Wire cross-section: | 4 x 2 x AWG27 |
| Wire insulation material: | PE |
| Wire colors: | WH/BU ; WH/OG ; WH/GN ; WH/BN |
| Insulation resistance (Ω): | ≥10 8 |
| Bending radius (fixed): | 5 x Ø-cable |
| Ambient temperature product: | -40°C...+70°C |
| Halogen-free: | Yes |
| Cable test voltage: | 1 |
| Grip body material: | Plastic, TPE, BK |
| Material of shielding housing: | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Shielding: | Yes |
| Special features: | flame retardant, RoHs compliant, halogen free, low emission of smoke, high flexibility, no corrosive gases |
| Degree of protection (mounted): | >1000 mating cycles |
| Mechanical life-cycle: | 1 |
| Degree of pollution: | with shielding |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Ungarn |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |