8063575
IE-WASSX8.066-1-IE-WASSX8.066/S4031
M12 male, straight, M12 male, straight, Industrial Ethernet, 10 GBit/s, 8 poles, X-coded, shielded
PROFINET 4x2xAWG26/19 Type C is a highly flexible-, high-speed data cable of transmission category Cat 6. The cable is halogenfree, flame-retardant, resistant to oil, and resistant to abrasion due to PUR-outer jacket. It is excellently adapted for applications in industrial areas. The high-grade shielding provides for a high data transmission safety in electromagnetically charged surroundings. It is adapted for flexible applications, especially in drag-chains or on permanently movable machine parts in dry and wet areas.
| Outer diameter of jacket: | 7,80 mm |
| Number of pins: | 8 |
| Pin assignment: | 1 WHOG, 2 OG; 3 WHGN, 4 GN; 5 WHBN, 6 BN; 7 WHBU, 8 BU |
| Coding: | X |
| Wire insulation material: | FRNC |
| Wire colors: | WH/BU ; WH/OG ; WH/GN ; WH/BN |
| Conductor structure: | 19 x 0.102 mm |
| Resistance (mΩ) (mΩ): | 5 |
| Temperature range (fixed): | -40°C...+80°C |
| Temperature range (repeated): | -30°C...+70°C |
| Halogen-free: | Yes |
| Transmission features: | Cat6 |
| Rated voltage cable: | 100V |
| Shielding: | Yes |
| Sealing (female) material: | IEC 61076-2-109 |
| Standards: | IP65, IP67, IP68 |
| Degree of protection (mounted): | >100 mating cycles |
| Mechanical life-cycle: | 2 |
| Degree of pollution: | with shielding |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Deutschland |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |