8056579
IE-RJ45SS8.005-2-IE-RJ45SS8.005/S3400
RJ45 male, straight, RJ45 male, straight, Industrial Ethernet, 100 MBit/s, 8 poles, shielded
Shielded PUR Ethernet-cable for industrial applications. Fits to real-time requirements according to IEC61158. The cable meets the UL-Style20963 (80°/30V)- and the Cat5 (electrical properties according to EN50288-2-2) requirements. Materials and a constructive setup for increased mechanical stresses (abrasion, bending, vibrations etc.) of the cable. Drag-chain/torsion operations are possible. High tensile strength through incorporated Kevlar-strands.
| Connector: | male, straight, RJ45 |
| Number of pins: | 4 |
| Pin assignment: | 1 WHOG, 2 OG, 3 WHBU, 6 BU |
| Allocation: | Industrial |
| Wire insulation material: | PP |
| Current load (at 40°C): | 1 A |
| Insulation resistance (Ω): | ≥10 8 |
| Bending radius (fixed): | 4 x Ø-cable |
| Temperature range (fixed): | -40°C...+80°C |
| Transmission features: | Cat5 |
| Rated voltage cable: | 30 V UL rating |
| Special features: | seawater resistant, recyclable, LABS free, RoHs compliant, acid- and alkali resistant, ozone resistant, UV resistant, hydrolysis proof, drag chain-adapted, halogen free, oil resistant, high flexibility, microbes resistant |
| Material of shielding housing: | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Sealing (female) material: | IEC 60603-7-5 |
| Standards: | IP20 |
| Degree of protection (mounted): | >1000 mating cycles |
| Mechanical life-cycle: | 1 |
| Degree of pollution: | with shielding |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Deutschland |
| EAN: | |
| Вес: | 0,07 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |