8056563
IE-WWASSY4.082-1-IE-WASSY4.082/S3400
M12 male, angled, M12 male, straight, Industrial Ethernet, 100 MBit/s, 4 poles, D-coded, shielded
Shielded PUR Ethernet-cable for industrial applications. Fits to real-time requirements according to IEC61158. The cable meets the UL-Style20963 (80°/30V)- and the Cat5 (electrical properties according to EN50288-2-2) requirements. Materials and a constructive setup for increased mechanical stresses (abrasion, bending, vibrations etc.) of the cable. Drag-chain/torsion operations are possible. High tensile strength through incorporated Kevlar-strands.
| Connector: | male, angled, M12 |
| Number of pins: | 4 |
| Pin assignment: | 1 WHOG, 2 WHBU, 3 OG, 4 BU |
| Coding: | D |
| Wire insulation material: | PP |
| Wire colors: | WHBU/BU, WHOG/OG |
| Insulation resistance (Ω): | ≥10 8 |
| Resistance (mΩ) (mΩ): | 5 |
| Transmission features: | Cat5e |
| Transmission features: | Cat5 |
| Contact material: | Metal, CuZn, gold-plated |
| Special features: | seawater resistant, recyclable, LABS free, RoHs compliant, acid- and alkali resistant, ozone resistant, UV resistant, hydrolysis proof, drag chain-adapted, halogen free, oil resistant, high flexibility, microbes resistant |
| Grip body material: | Plastic, TPU, BK |
| Coupling nut material: | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Sealing (female) material: | IEC 61076-2-109 |
| Standards: | IP65, IP67, IP68 |
| Degree of protection (mounted): | >100 mating cycles |
| Mechanical life-cycle: | 2 |
| Degree of pollution: | with shielding |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Deutschland |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |