B2CF 3.50/04/180LH SN OR BX
Na prośbę. Prześlij nam wiadomość e-mail z zapytaniem o cenę i dostępność.
"ucnguBrctvdgcxgt0eqo"
Opis
Parametry techniczne
Type: B2CF 3.50/04/180LH SN OR BX
Order No.: 1375890000
Version: PCB plug-in connector, female plug, 3.50 mm, Number of poles: 4, 180°, PUSH IN, Spring connection, Clamping range, max. : 1.5 mm², Box
GTIN (EAN): 4050118177039
Qty.: 138 pc(s).
Packaging: Box
Width: 13.9
Width (inches): 0.547 inch
Height: 17.25 mm
Height (inches): 0.679 inch
Depth: 29.9 mm
Depth (inches): 1.177 inch
Net weight: 3.36 g
Product family: OMNIMATE Signal - series B2C/S2C 3.50 - 2-row
Type of connection: Field connection
Wire connection method: PUSH IN, Spring connection
Pitch in mm (P): 3.5 mm
Pitch in inches (P): 0.138 inch
Conductor outlet direction: 180°
Number of poles: 4
L1 in mm: 3.5 mm
L1 in inches: 0.138 inch
Number of rows: 1
Pin series quantity: 2
Rated cross-section: 1.5 mm²
Touch-safe protection acc. to DIN VDE 57 106: Safe from finger touch
Touch-safe protection acc. to DIN VDE 0470: IP 20
Can be coded: Yes
Stripping length: 10 mm
Actuating force actuating element, max.: 40 N
Screwdriver blade: 0.4 x 2.5
Screwdriver blade standard: DIN 5264
Plugging cycles: 25
Plugging force/pole, max.: 5 N
Pulling force/pole, max.: 5 N
Insulating material: PA 66 GF 30
Colour: orange
Colour of operational elements: black
Material of operational elements: PA 66/6
Colour chart (similar): RAL 2000
Insulating material group: II
Comparative Tracking Index (CTI): ≥ 600
UL 94 flammability rating: V-0
GWFI: 960 °C
Contact material: Copper alloy
Contact surface: tinned
Layer structure of plug contact: 2...5 µm Sn hot-dip tinned
Storage temperature, min.: -25 °C
Storage temperature, max.: 50 °C
Max. relative humidity during storage: 70 %
Operating temperature, min.: -50 °C
Operating temperature, max.: 120 °C
Temperature range, installation, min.: -40 °C
Temperature range, installation, max.: 120 °C
Clamping range, min.: 0.14 mm²
Clamping range, max.: 1.5 mm²
Solid, min. H05(07) V-U: 0.14 mm²
Solid, max. H05(07) V-U: 1.5 mm²
Flexible, min. H05(07) V-K: 0.14 mm²
Flexible, max. H05(07) V-K: 1.5 mm²
w. plastic collar ferrule, DIN 46228 pt 4, min.: 0.14 mm²
w. plastic collar ferrule, DIN 46228 pt 4, max.: 1 mm²
w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, min.: 0.14 mm²
w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, max.: 1.5 mm²
Type: fine-wired
nominal: 0.5 mm²
nominal: 12 mm
nominal: 10 mm
Type: fine-wired
nominal: 0.75 mm²
nominal: 14 mm
nominal: 10 mm
nominal: 1 mm²
nominal: 15 mm
nominal: 10 mm
nominal: 1.5 mm²
nominal: 10 mm
Max. clamping range: 1.5 mm²
tested acc. to standard: IEC 60664-1, IEC 61984
Rated current, min. number of poles (Tu=20°C): 13.4 A
Rated current, max. number of poles (Tu=20°C): 10 A
Rated current, min. number of poles (Tu=40°C): 12 A
Rated current, max. number of poles (Tu=40°C): 9 A
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree II/2: 320 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/2: 160 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/3: 160 V
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree II/2: 2.5 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree III/2: 2.5 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ contamination degree III/3: 2.5 kV
Short-time withstand current resistance: 3 x 1s with 80 A
Certificate No. (CSA): 200039-1121690
Rated voltage (Use group B / CSA): 300 V
Rated voltage (Use group C / CSA): 50 V
Rated voltage (Use group D / CSA): 300 V
Rated current (Use group B / CSA): 9.5 A
Rated current (Use group C / CSA): 9.5 A
Rated current (Use group D / CSA): 9.5 A
Wire cross-section, AWG, min.: AWG 26
Wire cross-section, AWG, max.: AWG 16
Reference to approval values: Specifications are maximum values, details - see approval certificate.
Certificate No. (cURus): E60693
Rated voltage (Use group B / UL 1059): 300 V
Rated voltage (Use group C / UL 1059): 50 V
Rated voltage (Use group D / UL 1059): 300 V
Rated current (Use group B / UL 1059): 9.5 A
Rated current (Use group C / UL 1059): 9.5 A
Rated current (Use group D / UL 1059): 9.5 A
Packaging: Box
VPE length: 35 mm
VPE width: 135 mm
VPE height: 350 mm
Standard: IEC 61984 section 6.2 and 7.3.2 / 10.11 taking pattern from IEC 60068-2-70 / 12.95
Evaluation: available
Test: durability
Evaluation: passed
Standard: IEC 61984 section 6.3 and 6.9.1 / 10.11, IEC 60512-13-5 / 02.06
Test: 180° turned without coding elements
Evaluation: passed
Test: 180° turned with coding elements
Test: visual examination
Standard: IEC 60999-1 section 7 and 9.1 / 11.99, IEC 60947-1 section 8.2.4.5.1 / 03.11
Type of conductor and conductor cross-section: solid 0.14 mm²
Type of conductor and conductor cross-section: stranded 0.14 mm²
Type of conductor and conductor cross-section: solid 1.5 mm²
Type of conductor and conductor cross-section: stranded 1.5 mm²