SLS 5.08/08/180DF SN OR BX
Parametry techniczne
Type: SLS 5.08/08/180DF SN OR BX
Order No.: 1353540000
Version: PCB plug-in connector, male plug, 5.08 mm, Number of poles: 8, 180°, Clamping yoke connection, Clamping range, max. : 3.31 mm², Box
GTIN (EAN): 4050118156058
Qty.: 24 pc(s).
Packaging: Box
Height: 15.3 mm
Height (inches): 0.602 inch
Depth: 22.2 mm
Depth (inches): 0.874 inch
Net weight: 16.667 g
Product family: OMNIMATE Signal - series BL/SL 5.08
Type of connection: Field connection
Wire connection method: Clamping yoke connection
Conductor outlet direction: 180°
Number of poles: 8
L1 in mm: 35.56 mm
L1 in inches: 1.4 inch
Number of rows: 1
Pin series quantity: 1
Touch-safe protection acc. to DIN VDE 57 106: finger-safe plugged/ back-of-hand-safe unplugged
Volume resistance: 4.50 mΩ
Can be coded: Yes
Stripping length: 7 mm
Tightening torque, min.: 0.4 Nm
Tightening torque, max.: 0.5 Nm
Clamping screw: M 2.5
Screwdriver blade: 0.6 x 3.5
Screwdriver blade standard: DIN 5264-A
Plugging cycles: 25
Plugging force/pole, max.: 4 N
Pulling force/pole, max.: 3 N
Colour chart (similar): RAL 2000
Insulating material group: IIIa
Comparative Tracking Index (CTI): ≥ 200
UL 94 flammability rating: V-0
GWFI: 960 °C
Clamping range, min.: 0.13 mm²
Clamping range, max.: 3.31 mm²
Wire connection cross section AWG, min.: AWG 26
Wire connection cross section AWG, max.: AWG 12
Flexible, min. H05(07) V-K: 0.2 mm²
Flexible, max. H05(07) V-K: 2.5 mm²
w. plastic collar ferrule, DIN 46228 pt 4, min.: 0.2 mm²
w. plastic collar ferrule, DIN 46228 pt 4, max.: 2.5 mm²
w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, min.: 0.2 mm²
w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, max.: 2.5 mm²
Plug gauge in accordance with EN 60999 a x b; ø: 2.8 mm x 2.0 mm; 2.4 mm
Type: fine-wired
nominal: 0.5 mm²
nominal: 6 mm
Type: fine-wired
nominal: 1 mm²
nominal: 6 mm
nominal: 1.5 mm²
nominal: 7 mm
nominal: 2.5 mm²
nominal: 7 mm
nominal: 0.75 mm²
nominal: 6 mm
Max. clamping range: 3.31 mm²
tested acc. to standard: IEC 60664-1, IEC 61984
Rated current, min. number of poles (Tu=20°C): 21.5 A
Rated current, max. number of poles (Tu=20°C): 16 A
Rated current, min. number of poles (Tu=40°C): 18 A
Rated current, max. number of poles (Tu=40°C): 14 A
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree II/2: 400 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/2: 320 V
Short-time withstand current resistance: 3 x 1s with 120 A