SLT 5.08/03/180DF SN OR BX
Na prośbę. Prześlij nam wiadomość e-mail z zapytaniem o cenę i dostępność.
"ucnguBrctvdgcxgt0eqo"
Opis
Parametry techniczne
Type: SLT 5.08/03/180DF SN OR BX
Order No.: 1353370000
Version: PCB plug-in connector, male plug, 5.08 mm, Number of poles: 3, 180°, TOP connection, Clamping range, max. : 2.5 mm², Box
GTIN (EAN): 4050118155853
Qty.: 42 pc(s).
Packaging: Box
Height: 12.2 mm
Height (inches): 0.48 inch
Depth: 34 mm
Depth (inches): 1.339 inch
Net weight: 11.286 g
Product family: OMNIMATE Signal - series BL/SL 5.08
Type of connection: Field connection
Wire connection method: TOP connection
Pitch in mm (P): 5.08 mm
Pitch in inches (P): 0.2 inch
Conductor outlet direction: 180°
Number of poles: 3
L1 in mm: 10.16 mm
L1 in inches: 0.4 inch
Pin series quantity: 1
Touch-safe protection acc. to DIN VDE 57 106: finger-safe plugged/ back-of-hand-safe unplugged
Volume resistance: ≤ 5mΩ
Can be coded: Yes
Stripping length: 13 mm
Tightening torque, min.: 0.4 Nm
Tightening torque, max.: 0.5 Nm
Clamping screw: M 2.5
Screwdriver blade: 0.6 x 3.5
Screwdriver blade standard: DIN 5264
Plugging cycles: 25
Plugging force/pole, max.: 5.5 N
Pulling force/pole, max.: 5 N
Insulating material: PBT
Colour: orange
Colour chart (similar): RAL 2000
Insulating material group: IIIa
Comparative Tracking Index (CTI): ≥ 200
UL 94 flammability rating: V-0
Contact material: CuSn
Contact surface: tinned
Layer structure of plug contact: 4...8 µm Sn hot-dip tinned
Storage temperature, min.: -25 °C
Storage temperature, max.: 50 °C
Max. relative humidity during storage: 70 %
Operating temperature, min.: -50 °C
Operating temperature, max.: 100 °C
Temperature range, installation, min.: -25 °C
Temperature range, installation, max.: 100 °C
Clamping range, min.: 0.13 mm²
Clamping range, max.: 2.5 mm²
Wire connection cross section AWG, min.: AWG 26
Wire connection cross section AWG, max.: AWG 14
Solid, min. H05(07) V-U: 0.2 mm²
Solid, max. H05(07) V-U: 2.5 mm²
Flexible, min. H05(07) V-K: 0.2 mm²
Flexible, max. H05(07) V-K: 1.5 mm²
w. plastic collar ferrule, DIN 46228 pt 4, min.: 0.2 mm²
w. plastic collar ferrule, DIN 46228 pt 4, max.: 1.5 mm²
w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, min.: 0.2 mm²
w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, max.: 1.5 mm²
Plug gauge in accordance with EN 60999 a x b; ø: 2.4 mm x 1.5 mm ; 2.4 mm
Type: fine-wired
nominal: 0.5 mm²
nominal: 14 mm
Type: fine-wired
nominal: 1 mm²
nominal: 15 mm
nominal: 1.5 mm²
nominal: 15 mm
nominal: 12 mm
nominal: 0.75 mm²
nominal: 14 mm
Max. clamping range: 2.5 mm²
tested acc. to standard: IEC 60664-1, IEC 61984
Rated current, min. number of poles (Tu=20°C): 16 A
Rated current, max. number of poles (Tu=20°C): 12.5 A
Rated current, min. number of poles (Tu=40°C): 13 A
Rated current, max. number of poles (Tu=40°C): 11 A
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree II/2: 400 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/2: 400 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/3: 250 V
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree II/2: 4 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree III/2: 4 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ contamination degree III/3: 4 kV
Short-time withstand current resistance: 3 x 1s with 120 A
Rated voltage (Use group B / CSA): 300 V
Rated voltage (Use group D / CSA): 300 V
Rated current (Use group B / CSA): 10 A
Rated current (Use group D / CSA): 10 A
Wire cross-section, AWG, min.: AWG 26
Wire cross-section, AWG, max.: AWG 14
Certificate No. (UR): E60693
Rated voltage (Use group B / UL 1059): 300 V
Rated voltage (Use group D / UL 1059): 300 V
Rated current (Use group B / UL 1059): 15 A
Rated current (Use group D / UL 1059): 10 A
Reference to approval values: Specifications are maximum values, details - see approval certificate.
Packaging: Box
VPE length: 30 mm
VPE width: 135 mm
VPE height: 350 mm
Standard: draft DIN VDE 0627 section 6.2.2 / 09.91, DIN - IEC 512 part 7 section 5 ( May 94 )
Test: durability
Evaluation: passed
Standard: draft DIN VDE 0627 table 8 item 4 / 09.91, DIN - IEC 512 part 7 section 5 ( May 94 )
Test: 180° turned with coding elements
Evaluation: passed
Standard: DIN EN 60999 section 6 / 04.94
Type of conductor and conductor cross-section: solid 0.5 mm²
Type of conductor and conductor cross-section: stranded 0.5 mm²
Type of conductor and conductor cross-section: solid 1.5 mm²
Type of conductor and conductor cross-section: stranded 1.5 mm²
Type of conductor and conductor cross-section: AWG 28/1
Type of conductor and conductor cross-section: AWG 28/19
Type of conductor and conductor cross-section: AWG 14/1
Type of conductor and conductor cross-section: AWG 14/19
Standard: DIN EN 60999 section 8.4 / 04.94
Requirement: 0.2 kg
Requirement: 0.3 kg
Requirement: 0.4 kg