133006234
AZM190-11/02RKE1-MPVD-24VDC-3023-1
Long life. Wiring compartment. Cut clamp termination. 89 mm x 178 mm x 41 mm. Thermoplastic enclosure. 2 cable entries M 20 x 1.5. Actuating head can be repositioned by 4 x 90°. Sealing mechanism to prevent the ingress of dirt. Interlock with protection against incorrect, locking. Slim design, particularly suitable for fitting on, hinged doors, aluminium profiles and fencing
| EAN (European Article Number): | 8905236101489 |
| Artikelnummer (Bestellnummer): | 133006234 |
| EAN (European Article Number): | 8905236101489 |
| eCl@ss Nummer, Version 9.0: | 27-27-26-03 |
| Enclosure material: | Glass-fibre, reinforced thermoplastic |
| Zertifikate: | CE cULus CCC EAC |
| Produktname: | AZM 190 |
| Manual release: | Yes |
| Number of actuating directions: | 4 |
| Wirkprinzip: | elektromechanisch |
| Werkstoff des Gehäuses: | Kunststoff, glasfaserverstärkter Thermoplast |
| Mission Time: | 20 Year(s) |
| B10d Normally-closed contact (NC): | 2,000,000 Operations |
| Hilfsentriegelung: | Ja |
| Anzahl der Anfahrrichtungen: | 4 |
| Clamping force: | 1,950 N |
| Anzahl der Sicherheitskontakte: | 3 |
| Normen, Vorschriften: | ISO 13849-1 |
| Actuating speed, maximum: | 0.3 m/s |
| B10d Öffner (NC): | 2.000.000 Schaltspiele |
| Note (Cable section): | All indications about the cable section are including the conductor ferrules. |
| Height of sensor: | 178 mm |
| Zuhaltekraft: | 1.950 N |
| Rastkraft: | 20 N |
| Protection class: | IP 67 to IEC/EN 60529 |
| Ambient temperature, minimum: | +0 °C |
| Anschluss, Stecker: | Schraubklemmen |
| Anschlussquerschnitt, minimum: | 1 x 0,5 mm² |
| Thermal test current: | 4 A |
| Rated control voltage: | 24 VDC |
| Required rated short-circuit current to EN 60947-5-1: | 1,000 A |
| Länge des Sensors: | 41 mm |
| Switching element: | NO contact, NC contact |
| Schutzart: | IP67 gemäß IEC/EN 60529 |
| Switching frequency: | 1.200 /h |
| Umgebungstemperatur, maximum: | +50 °C |
| Included in delivery: | Actuators must be ordered separately. |
| Note (Manual release): | right For maintenance, installation, etc. |
| Bemessungssteuerspeisespannung: | 24 VDC |
| Bedingter Bemessungskurzschlussstrom nach EN 60947-5-1: | 1.000 A |
| Elektrische Leistungsaufnahme, maximum: | 8,5 W |
| Schaltelement: | Schließer (NO), Öffner (NC) |
| Schaltprinzip: | Schleichschaltglied |
| Schalthäufigkeit: | 1,200 /h |
| Spannung, Gebrauchskategorie AC15: | 230 VAC |
| Strom, Gebrauchskategorie AC15: | 4 A |
| Spannung, Gebrauchskategorie DC13: | 24 VDC |
| Strom, Gebrauchskategorie DC13: | 4 A |
| Spannung, Gebrauchskategorie AC15: | 230 VAC |
| Strom, Gebrauchskategorie AC15: | 4 A |
| Spannung, Gebrauchskategorie DC13: | 24 VDC |
| Strom, Gebrauchskategorie DC13: | 4 A |
| Hinweis (Applikationsanwendungen): | verschiebbare Schutzeinrichtung abnehmbare Schutzeinrichtung drehbare Schutzeinrichtung |
| Lieferumfang: | Die Betätiger sind nicht im Lieferumfang enthalten. |
| Hinweis (Hilfsentriegelung): | rechts Bei Wartung, Einrichtung usw. |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | IN |
| EAN: | |
| Waga: | 0,40 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |