805778
NCN8-18GM60-Z0-15M-Y805778
Inductive sensor
Series: Cylindrical type, Housing material: Stainless steel 1.4305 / AISI 303, Output type: 2-wire, Installation: non-flush, Type of voltage: DC, Connection type: cable PUR , 15 m, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | Two-wire |
| Rated operating distance: | 8 mm |
| Installation: | non-flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 6.48 mm |
| Actual operating distance: | 7.2 ... 8.8 mm typ. 8 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.44 |
| Reduction factor rCu: | 0.4 |
| Reduction factor r304: | 0.7 |
| Output type: | 2-wire |
| Operating voltage: | 5 ... 60 V |
| Switching frequency: | 0 ... 300 Hz |
| Hysteresis: | 1 ... 10 typ. 5 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity tolerant |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 5 V |
| Operating current: | 2 ... 100 mA |
| Lowest operating current: | 2 mA |
| Off-state current: | 0 ... 0.5 mA typ. |
| Switching state indicator: | all direction LED, yellow |
| MTTFd: | 1739 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Connection type: | cable PUR , 15 m |
| Core cross-section: | 0.34 mm2 |
| Housing material: | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Sensing face: | PBT |
| Degree of protection: | IP67 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | ID |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |