323676-0012
NBB5-18GS50-Z4L-3G-3D
Inductive sensor
Series: Cylindrical type, Housing material: Stainless steel 1.4305 / AISI 303, Output type: 2-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Connection type: cable PVC , 2 m, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | Two-wire with minimum off-state current |
| Rated operating distance: | 5 mm |
| Installation: | flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 4.05 mm |
| Actual operating distance: | 4.5 ... 5.5 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.2 |
| Reduction factor rCu: | 0.13 |
| Reduction factor r304: | 0.62 |
| Output type: | 2-wire |
| Operating voltage: | 4 ... 30 V |
| Switching frequency: | 0 ... 500 Hz |
| Hysteresis: | 1 ... 10 typ. 5 % |
| Reverse polarity protection: | yes |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 4 V |
| Operating current: | 2 ... 30 mA |
| Lowest operating current: | 2 mA |
| Off-state current: | ≤ 200 µA |
| Switching state indicator: | all direction LED, yellow |
| MTTFd: | 1581 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose, Class 2 Power Source |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection type: | cable PVC , 2 m |
| Core cross-section: | 0.34 mm2 |
| Housing material: | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Sensing face: | PBT |
| Degree of protection: | IP67 |
| Mass: | 111 g |
| Scope of delivery: | 2 self locking nuts in scope of delivery |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | DE |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |