306533-0009
NRB15-30GM50-E2-IO-C-V1
Inductive sensor
Reduction factor 1 sensors reliably detect different metals with the same switch state. Series: Cylindrical type, Housing material: Brass, PTFE coated, Rated operating distance: 15 mm (factory setting), Output type: 3-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Connection type: Connector plug M12 x 1 , 4-pin, Degree of protection: IP67fa. The integrated IO-Link interface enables clear identification of the sensor and diagnosis of the sensor condition. When using the sensor, parameters and operating modes can be optimally configured specifically for the intended application. In addition to setting the switching function and a pulse extension, the user can select either switch point mode or window mode in combination with a stability alarm. In switch point mode, the stability alarm signals the detection of an object in the area between the assured operating distance and operating distance sn. In window mode, it signals the detection of an object below the window between operating distance sn and the nearest operating distance. A stability alarm is displayed to the user via a flashing LED and process data.
| Switching function: | Normally open/closed (NO/NC) programmable |
| Output type: | PNP |
| Rated operating distance: | 15 mm (factory setting) |
| Near operating distance: | 10 mm (can be activated by software) |
| Installation: | flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 12.15 mm |
| Reduction factor rAl: | 1 |
| Reduction factor rCu: | 1 |
| Reduction factor r304: | 1 |
| Reduction factor rSt37: | 1 |
| Output type: | 3-wire |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Switching frequency: | 0 ... 600 Hz (switch point mode) 0 ... 25 Hz (window mode, switch point mode with stability alarm) |
| Hysteresis: | typ. 3 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 0.5 V |
| Operating current: | 0 ... 200 mA |
| Off-state current: | 0 ... 0.5 mA typ. 60 µA at 25 °C |
| No-load supply current: | ≤ 15 mA |
| Time delay before availability: | max. 150 ms |
| Constant magnetic field: | 200 mT |
| Alternating magnetic field: | 200 mT |
| Status indicator: | Multihole-LED, yellow |
| MTTFd: | 362 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Interface type: | IO-Link ( via C/Q = pin 4 ) |
| Transfer rate: | COM 2 (38.4 kBaud) |
| IO-Link Revision: | 1.1 |
| Min. cycle time: | 2.3 ms |
| Process data width: | Process data input (control system side): 2 Bit Process data output (control system side): none |
| SIO mode support: | yes |
| Device ID: | 0x201113 (2101523) |
| Compatible master port type: | A |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| Protection class: | II |
| Standard conformity: Rated insulation voltage: | 60 V |
| Standard conformity: Rated impulse withstand voltage: | 800 V |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose Class 2 power source |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection type: | Connector plug M12 x 1 , 4-pin |
| Housing material: | Brass, PTFE coated |
| Sensing face: | PPS |
| Degree of protection: | IP67 |
| Mass: | 156 g |
| Default setting: | operating mode = switch point mode with stability alarm switching function = Normally open (NO) switching distance = 15 mm |
| Scope of delivery: | 2 self locking nuts in scope of delivery |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Tscheschische Republik |
| EAN: | |
| Waga: | 0,16 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |