304977
HIC2871A
Solenoid Driver
This isolated barrier is used for intrinsic safety applications. 1-channel isolated barrier, 24 V DC supply (loop powered), Output 45 mA at 12 V DC, Test pulse immunity, Up to SIL 3 acc. to IEC 61508pa. The device supplies power to solenoids, LEDs and audible alarms located in a hazardous area. The device is loop powered, so the available energy at the output is received from the input signal. The output signal has a resistive characteristic. As a result the output voltage and current are dependent on the load and the input voltage. At full load, 12 V at 45 mA is available for the hazardous area application. This device mounts on a HiC Termination Board.
| Signal type: | Digital Output |
| Safety Integrity Level (SIL): | SIL 3 |
| Connection: | loop powered |
| Rated voltage: | 19 ... 30 V DC loop powered |
| Power dissipation: | < 1.3 W |
| Connection side: | control side |
| Connection: | SL1: 7a(-), 9a(-); 8a(+), 10a(+) |
| Test pulse length: | max. 2 ms from DO card |
| Signal level: | 1-signal: 19 ... 30 V DC 0-signal: 0 ... 5 V DC |
| Rated voltage: | 19 ... 30 V DC |
| Rated current: | 0-signal: typ. 1.6 mA at 1.5 V DC; typ. 8 mA at 3 V DC (maximum leakage current DO card) 1-signal: ≥ 36 mA (minimum load current DO card) |
| Inrush current: | ≤ 200 mA after 100 µs |
| Connection side: | field side |
| Connection: | SL2: 5a(+), 5b(-) |
| Internal resistor: | approx. 240 Ω |
| Current: | ≤ 45 mA |
| Voltage: | ≥ 12 V |
| Current limit: | 45 mA |
| Open loop voltage: | typ. 24.6 V |
| Switching frequency: | max. 10 Hz |
| Energized/De-energized delay: | 28 ms / 10 ms |
| Output/other circuits: | basic insulation according to IEC/EN 61010-1, rated insulation voltage 300 Veff |
| Display elements: | LED |
| Labeling: | space for labeling at the front |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2013 (industrial locations) |
| Electromagnetic compatibility: | NE 21:2012 , EN 61326-3-2:2008 For further information see system description. |
| Degree of protection: | IEC 60529:2013 |
| Protection against electrical shock: | EN 61010-1:2010 |
| Ambient temperature: | -20 ... 70 °C (-4 ... 158 °F) |
| Degree of protection: | IP20 |
| Mass: | approx. 150 g |
| Dimensions: | 12.5 x 128 x 106 mm (0.5 x 5.1 x 4.2 inch) |
| Mounting: | on Termination Board |
| Coding: | pin 1 and 4 trimmed For further information see system description. |
| EU-Type Examination Certificate: | EXA 17 ATEX 0040 X |
| Electromagnetic compatibility: Marking: | II 3(1)G Ex ec [ia Ga] IIC T4 Gc II (1)D [Ex ia Da] IIIC I (M1) [Ex ia Ma] I |
| Electromagnetic compatibility: Output: | Ex ia |
| Electromagnetic compatibility: Voltage: | 26 V |
| Electromagnetic compatibility: Current: | 110 mA |
| Electromagnetic compatibility: Power: | 715 mW |
| Input: Maximum safe voltage: | 60 V (Attention! The rated voltage can be lower.) |
| Galvanic isolation: Input/Output: | safe electrical isolation acc. to IEC/EN 60079-11, rated insulation voltage 300 Vrms |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 , EN 60079-7:2015 , EN 60079-11:2012 |
| UL approval: | E106378 |
| Directive conformity: Control drawing: | 116-0447 (cULus) |
| IECEx approval: IECEx certificate: | IECEx EXA 17.0009X |
| IECEx approval: IECEx marking: | Ex ec [ia Ga] IIC T4 Gc [Ex ia Da] IIIC [Ex ia Ma] I |
| Supplementary information: | Observe the certificates, declarations of conformity, instruction manuals, and manuals where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Singapur |
| EAN: | 4050143202980 |
| Waga: | 0,12 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |