297735
OMD8000-R300-IEP-V1-L
Distance sensor (PRT)
Distance sensor (PRT), Extremely long detection range paves the way for new applications , Pulse Ranging Technology (PRT), Analog output 4 .. 20 mA, Visible light source for easy alignment, Minimal black-white differencefa. The sensors in the R300 series represent a versatile product line and adopt various functional principles. All sensors operate using proven Pulse Ranging Technology (PRT) and are characterized by high sensing ranges and detection ranges. Contained within the compact housing of the 28 series of light barriers, the R300 offers all of the properties of PRT such as maximum reliability when detecting objects and immunity against ambient light and cross-talk. To achieve this, the sensors in the R300 series make use of a number of different kinds of measurement data. What's more, the sensors are equipped with red light that is safe for the human eye as standard, making it easier to align the devices, even across expansive work areas. These features, combined with an innovative and intuitive operating concept, provide solutions for conventional automation tasks delivering the highest level of performance.
| Detection range: | 0.03 ... 8 m |
| Adjustment range: | 0.05 ... 8 m |
| Reference target: | Kodak white (90%) |
| Light type: | modulated visible red light |
| Laser nominal ratings: Note: | LASER LIGHT , DO NOT VIEW DIRECTLY WITH OPTICAL INSTRUMENTS |
| Laser nominal ratings: Laser class: | 1M |
| Laser nominal ratings: Wave length: | 660 nm |
| Laser nominal ratings: Beam divergence: | < 25 mrad |
| Laser nominal ratings: Pulse length: | 4 ns |
| Laser nominal ratings: Repetition rate: | 250 kHz |
| Laser nominal ratings: max. pulse energy: | < 2.4 nJ |
| Black/White difference (6 %/90 %): | < 0.5 % |
| Angle deviation: | max. ± 2° |
| Measuring method: | Pulse Ranging Technology (PRT) |
| Diameter of the light spot: | vertical 60 mm , horizontal 30 mm at a distance of 2 m |
| Ambient light limit: | 50000 Lux |
| Resolution: | 12 bit, however > 0.5 mm |
| MTTFd: | 100 a |
| Mission Time (TM): | 10 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Operation indicator: | LED green |
| Function indicator: | 2 LEDs yellow for switching state |
| Teach-In indicator: | Teach-In: LED green/yellow equiphase flashing; 2.5 Hz Teach Error:LED green/yellow non equiphase flashing; 8.0 Hz |
| Control elements: | 5-step rotary switch for operating modes selection (threshold setting and operating modes) |
| Control elements: | Switch for setting the threshold values |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Ripple: | 10 % within the supply tolerance |
| No-load supply current: | ≤ 80 mA / 24 V DC |
| Time delay before availability: | < 0.7 s , for temperatures |
| Signal output: | 1 push-pull (4 in 1) output, short-circuit protected, reverse polarity protected, overvoltage protected 1 analog output 4 ... 20 mA, short-circuit/overload protected |
| Switching voltage: | max. 30 V DC |
| Switching current: | max. 100 mA |
| Measurement output: | 1 analog output 4 ... 20 mA ; Rmax = 470 Ω |
| Switching frequency: | 50 Hz |
| Response time: | 5 ms |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| Laser safety: | EN 60825-1:2014 |
| Repeat accuracy: | < 5 mm |
| UL approval: | E87056 , cULus Listed , class 2 power supply , type rating 1 |
| FDA approval: | IEC 60825-1:2014 Complies with 21 CFR 1040.10 and 1040.11 except for deviations pursuant to Laser Notice No. 50, dated June 24, 2007 |
| Ambient temperature: | -40 ... 55 °C (-40 ... 131 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Housing width: | 25.8 mm |
| Housing height: | 88 mm |
| Housing depth: | 54.3 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | 4-pin, M12 x 1 connector |
| Material: Housing: | Plastic ABS |
| Material: Optical face: | PMMA |
| Mass: | 90 g |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | VN |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |