276332
FB5205B3
Thermocouple Converter
4-channel, Inputs Ex ia, Installation in suitable enclosures in Zone 1, Module can be exchanged under voltage (hot swap)pa. The thermocouple converter accepts thermocouple or mV signals from the field. Open circuit line fault alarms are detected. The inputs are galvanically isolated from the bus and the power supply (EN 60079-11). There is a functional isolation between the channels.
| Occupied slots: | 2 |
| Connection: | backplane bus |
| Rated voltage: | 12 V DC , only in connection with the power supplies FB92** |
| Power dissipation: | 0.75 W |
| Power consumption: | 0.75 W |
| Connection: | backplane bus |
| Interface: | manufacturer-specific bus to standard com unit |
| Number of channels: | 4 |
| Suitable field devices: Field device [2]: | Thermocouple |
| Suitable field devices: Field device [4]: | mV source |
| Suitable sensors: Sensor: | thermocouples U, B, E, T, K, S, R, L, J, N, Pallaplat and mV sources |
| Connection: | channel I: 1+, 2-; channel II: 5+, 6-; channel III: 9+, 10-; channel IV: 13+, 14- |
| Measurement range: | -65 ... 75 mV with LFD , -75 ... 75 mV without LFD |
| Smallest span: | 5 mV for 0.1 % accuracy |
| Linearity error: | 0.1 % |
| Conversion time: | max. 300 ms (4 channels) without LFD max. 600 ms (4-channel) with LFD |
| Compensation (reference junction CJC): | internal cold junction compensation or external cold junction |
| Line fault detection: | can be switched on/off for each channel via configuration tool , |
| Suitable sensors: Open-circuit: | > 1 kΩ |
| Deviation: Influence of ambient temperature: | max. 0,1 %/10 K |
| LED indication: | LED green: supply LED red: line fault, collective alarm , flashing: communication error |
| Coding: | optional mechanical coding via front socket |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1 |
| Electromagnetic compatibility: | NE 21 |
| Degree of protection: | IEC 60529 |
| Environmental test: | EN 60068-2-14 |
| Shock resistance: | EN 60068-2-27 |
| Vibration resistance: | EN 60068-2-6 |
| Damaging gas: | EN 60068-2-42 |
| Relative humidity: | EN 60068-2-56 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | 95 % non-condensing |
| Shock resistance: | shock type I, shock duration 11 ms, shock amplitude 15 g, number of shocks 18 |
| Vibration resistance: | frequency range 10 ... 150 Hz; transition frequency: 57.56 Hz, amplitude/acceleration ± 0.075 mm/1 g; 10 cycles frequency range 5 ... 100 Hz; transition frequency: 13.2 Hz amplitude/acceleration ± 1 mm/0.7 g; 90 minutes at each resonance |
| Damaging gas: | designed for operation in environmental conditions acc. to ISA-S71.04-1985, severity level G3 |
| Degree of protection: | IP20 (module) , a separate housing is required acc. to the system description |
| Connection: | removable front connector with screw flange (accessory) wiring connection via spring terminals (0.14 ... 1.5 mm2) or screw terminals (0.08 ... 1.5 mm2) |
| Mass: | approx. 955 g |
| Dimensions: | 57 x 107 x 132 mm (2.2 x 4.2 x 5.2 inch) |
| EU-Type Examination Certificate: | Presafe 19 ATEX 14058U |
| Electromagnetic compatibility: Marking: | II 2(1)G Ex db eb q [ia Ga] IIC Gb II (1)D [Ex ia Da] IIIC I (M1) [Ex ia Ma] I |
| Input: Voltage: | 1 V |
| Input: Current: | 71 mA |
| Input: Power: | 62 mW (trapezoid characteristic curve) |
| Galvanic isolation: Input/input: | functional insulation acc. to IEC 60664-1:2007, rated insulation voltage 50 V, testing voltage 500 V |
| Galvanic isolation: Input/power supply, internal bus: | safe electrical isolation acc. to EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 EN 60079-1:2014 EN 60079-5:2015 EN 60079-7:2015 EN 60079-11:2012 |
| ATEX approval: | Presafe 19 ATEX 14058U |
| IECEx approval: | IECEx PRE 19.0013U |
| Directive conformity: Approved for: | Ex db eb q [ia Ga] IIC Gb [Ex ia Da] IIIC [Ex ia Ma] I |
| System information: | The module has to be mounted in appropriate backplanes and housings (FB92**) in Zone 1, 2, 21, 22 or outside hazardous areas (gas or dust). Here, observe the corresponding EC-type examination certificate. |
| Supplementary information: | EC-Type Examination Certificate, Statement of Conformity, Declaration of Conformity, Attestation of Conformity and instructions have to be observed where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | DE |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |