244813
NCB8-18GM40-N0-OG
Inductive sensor
Series: Cylindrical type, Housing material: Stainless steel 1.4305 / AISI 303, Output type: 2-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Connection type: cable PUR (halogen-free) , 2 m blue , Oil resistant , Flame-retardant as per IEC 60332-1. Mud-resistant according to IEC61892-4, appendix D. Flexible at temperatures as low as -40 °C, Degree of protection: IP66 / IP67fa
| Switching function: | Normally closed (NC) |
| Output type: | NAMUR |
| Rated operating distance: | 8 mm |
| Installation: | flush |
| Assured operating distance: | 0 ... 6.48 mm |
| Actual operating distance: | 7.2 ... 8.8 mm typ. 8 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.39 |
| Reduction factor rCu: | 0.36 |
| Reduction factor r304: | 0.71 |
| Output type: | 2-wire |
| Nominal voltage: | 8.2 V (Ri approx. 1 kΩ) |
| Switching frequency: | 0 ... 1500 Hz |
| Hysteresis: | 1 ... 15 typ. 5 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | yes |
| Suitable for 2:1 technology: | yes , Reverse polarity protection diode not required |
| Current consumption: Measuring plate not detected: | min. 2.2 mA |
| Current consumption: Measuring plate detected: | ≤ 1 mA |
| Switching state indicator: | all direction LED, yellow |
| MTTFd: | 2660 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Standard conformity: NAMUR: | EN 60947-5-6:2000 IEC 60947-5-6:1999 |
| Standard conformity: Electromagnetic compatibility: | NE 21:2007 |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| UL approval: Ordinary Location: | E87056 |
| UL approval: Hazardous Location: | E501628 |
| UL approval: Control drawing: | 116-0452 |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 80 °C (-13 ... 176 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 80 °C (-40 ... 176 °F) |
| Connection type: | cable PUR (halogen-free) , 2 m blue , Oil resistant , Flame-retardant as per IEC 60332-1 Mud-resistant according to IEC61892-4, appendix D Flexible at temperatures as low as -40 °C |
| Core cross-section: | 2x 1 mm2 , black |
| Housing material: | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Sensing face: | PBT |
| Degree of protection: | IP66 / IP67 |
| Cable: Bending radius: | > 5 x cable diameter |
| Use in the hazardous area: | see instruction manuals |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | ID |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |