106573
SJ1,8-N-Y16109 x2xG1xxD
Inductive slot sensor
Series: Slot type, Housing material: Crastin (PBTB), Output type: 2-wire, Type of voltage: DC, Connection type: flexible leads, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally closed (NC) |
| Output type: | NAMUR |
| Slot width: | 2 mm |
| Depth of immersion (lateral): | 4 ... 5 typ. 4.5 mm |
| Output type: | 2-wire |
| Nominal voltage: | 8 V |
| Operating voltage: | 5 ... 25 V |
| Switching frequency: | 0 ... 5000 Hz |
| Hysteresis: | 0.3 ... 0.6 mm |
| Current consumption: Measuring plate not detected: | min. 4 mA at nominal voltage |
| Current consumption: Measuring plate detected: | ≤ 0.65 mA at nominal voltage |
| MTTFd: | 5270 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Standard conformity: NAMUR: | EN 60947-5-6:2000 IEC 60947-5-6:1999 |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| IECEx approval: Equipment protection level Gb: | IECEx PTB 11.0091X |
| IECEx approval: Equipment protection level Da: | IECEx PTB 11.0091X |
| IECEx approval: Equipment protection level Mb: | IECEx PTB 11.0091X |
| ATEX approval: Equipment protection level Gb: | PTB 99 ATEX 2219 X |
| ATEX approval: Equipment protection level Da: | PTB 99 ATEX 2219 X |
| FM approval: Control drawing: | 116-0165 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| Ambient temperature: | -25 ... 100 °C (-13 ... 212 °F) |
| Connection type: | flexible leads |
| Housing material: | Crastin (PBTB) |
| Degree of protection: | IP67 |
| Use in the hazardous area: | see instruction manuals |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | DE |
| EAN: | |
| Waga: | 0,04 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |