106404
NJ2-14GM-N-V1-Y19784
Inductive sensor
Series: Cylindrical type, Housing material: Stainless steel 1.4305 / AISI 303, Output type: 2-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Connection type: Connector plug, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally closed (NC) |
| Output type: | NAMUR |
| Rated operating distance: | 2 mm |
| Installation: | flush |
| Assured operating distance: | 0 ... 1.62 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.4 |
| Reduction factor rCu: | 0.3 |
| Reduction factor r304: | 0.85 |
| Output type: | 2-wire |
| Nominal voltage: | 8.2 V (Ri approx. 1 kΩ) |
| Switching frequency: | 0 ... 2000 Hz |
| Suitable for 2:1 technology: | yes , Reverse polarity protection diode not required |
| Current consumption: Measuring plate not detected: | min. 3 mA |
| Current consumption: Measuring plate detected: | ≤ 1 mA |
| MTTFd: | 5887 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Standard conformity: NAMUR: | EN 60947-5-6:2000 IEC 60947-5-6:1999 |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| IECEx approval: Equipment protection level Gb: | IECEx PTB 11.0037X |
| IECEx approval: Equipment protection level Da: | IECEx PTB 11.0037X |
| IECEx approval: Equipment protection level Mb: | IECEx PTB 11.0037X |
| ATEX approval: Equipment protection level Gb: | PTB 00 ATEX 2048 X |
| ATEX approval: Equipment protection level Da: | PTB 00 ATEX 2048 X |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| Ambient temperature: | -25 ... 100 °C (-13 ... 212 °F) |
| Connection type: | Connector plug |
| Housing material: | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Sensing face: | PPS |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connector: Threading: | M12 x 1 |
| Connector: Number of pins: | 4 |
| Use in the hazardous area: | see instruction manuals |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | ID |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |