096295
SB3,5-E2-BU
Inductive slot sensor
Series: Slot type, Housing material: PBT, Output type: 3-wire, Type of voltage: DC, Connection type: flexible leads LiY , 500 mm, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | PNP |
| Slot width: | 3.5 mm |
| Depth of immersion (lateral): | 5 ... 7 typ. 6 mm |
| Output polarity: | DC |
| Output type: | 3-wire |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V |
| Switching frequency: | 0 ... 3000 Hz |
| Hysteresis: | 0.1 ... 0.4 mm |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 3 V |
| Operating current: | 0 ... 100 mA |
| No-load supply current: | ≤ 7 mA |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| MTTFd: | 2590 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Connection type: | flexible leads LiY , 500 mm |
| Core cross-section: | 0.14 mm2 |
| Housing material: | PBT |
| Degree of protection: | IP67 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | ID |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |