051666
RC10-14-N3
Inductive ring sensor
Series: Ring Type, Housing material: PBT, Output type: 2-wire, Type of voltage: DC, Connection type: cable PVC , 2 m, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally closed (NC) |
| Output type: | NAMUR, bistable |
| Inside diameter: | 10 mm |
| Measuring cylinder: Diameter: | 2.5 mm |
| Measuring cylinder: Length: | 3 mm |
| Measuring cone: Material: | 9S20K |
| Output type: | 2-wire |
| Nominal voltage: | 8.2 V (Ri approx. 1 kΩ) |
| Hysteresis: | typ. 1 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Current consumption: Traverse B: | 3 mA |
| Current consumption: Traverse A: | 1 mA |
| Time delay before availability: | ≤ 5 ms |
| MTTFd: | 2144 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Standard conformity: NAMUR: | EN 60947-5-6:2000 IEC 60947-5-6:1999 |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| ATEX approval: Equipment protection level Gb: | PTB 99 ATEX 2128 X |
| FM approval: Control drawing: | 116-0165 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| Ambient temperature: | -20 ... 100 °C (-4 ... 212 °F) |
| Connection type: | cable PVC , 2 m |
| Core cross-section: | 0.14 mm2 |
| Housing material: | PBT |
| Degree of protection: | IP67 |
| Cable: Bending radius: | > 10 x cable diameter |
| Use in the hazardous area: | see instruction manuals |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | ID |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |