047568
NBN3-F31-E8-K
Inductive sensor
Series: Double sensor, Housing material: PBT, Output type: 3-wire, Installation: flush mountable, Type of voltage: DC, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | 2 x normally open (NO) |
| Output type: | PNP |
| Rated operating distance: | 3 mm |
| Installation: | flush mountable |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 2.43 mm |
| Actual operating distance: | 2.7 ... 3.3 mm typ. |
| Reduction factor rAl: | 0.5 |
| Reduction factor rCu: | 0.4 |
| Reduction factor r304: | 1 |
| Reduction factor rSt37: | 1.2 |
| Output type: | 3-wire |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Switching frequency: | 0 ... 500 Hz |
| Hysteresis: | typ. 5 % |
| Reverse polarity protection: | all connections |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 3 V |
| Operating current: | 0 ... 100 mA |
| Off-state current: | 0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C |
| No-load supply current: | ≤ 25 mA |
| Time delay before availability: | ≤ |
| Operating voltage indicator: | LED, green |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| MTTFd: | 780 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Connection (system side): | PVC cable 5 m |
| Core cross-section (system side): | 0.75 mm2 |
| Housing material: | PBT |
| Sensing face: | PBT |
| Degree of protection: | IP67 |
| Cable: Cable diameter: | 6.8 mm ± 0.2 mm |
| Cable: Bending radius: | > 10 x cable diameter |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | DE |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |