MLC310R20-1950
MLC310R20-1950 - Safety light curtain receiver
| Series: | MLC 300 |
| Device type: | Receiver |
| Contains: | 2x BT-NC sliding block |
| Application: | Hand protection |
| Function package: | Basic |
| Functions: | Automatic start/restart, Transmission channel changeover |
| Type: | 2, IEC/EN 61496 |
| SIL: | 1, IEC 61508 |
| SILCL: | 1, IEC/EN 62061 |
| Performance Level (PL): | c, EN ISO 13849-1 |
| PFHD: | 5.06E-08 per hour |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | 2, EN ISO 13849 |
| Resolution: | 20 mm |
| Protective field height: | 1,950 mm |
| Synchronization: | Optical between transmitter and receiver |
| Protective circuit: | Short circuit protected, Overvoltage protection |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -20 ... 20 % |
| Current consumption, max.: | 150 mA |
| Fuse: | 2 A semi time-lag |
| Number of safety-related switching outputs (OSSDs): | 2 Piece(s) |
| Type: | Safety-related switching output OSSD |
| Switching voltage high, min.: | 18 V |
| Switching voltage low, max.: | 2.5 V |
| Switching voltage, typ.: | 22.5 V |
| Voltage type: | DC |
| Current load, max.: | 380 mA |
| Load inductivity: | 2,000 µH |
| Load capacity: | 0.3 µF |
| Residual current, max.: | 0.2 mA |
| Residual current, typ.: | 0.002 mA |
| Voltage drop: | 1.5 V |
| Switching principle: | +24 V switching |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Response time: | 34 ms |
| Restart delay time: | 100 ms |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Machine interface |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Permissible conductor cross section, typ.: | 0.25 mm² |
| Length of connection cable, max.: | 100 m |
| Permissible cable resistance to load, max.: | 200 Ω |
| Dimension (W x H x L): | 29 mm x 2,016 mm x 35.4 mm |
| Housing material: | Metal, Aluminum |
| Lens cover material: | Plastic / PMMA |
| Material of end caps: | Diecast zinc |
| Net weight: | 2,100 g |
| Housing color: | Yellow, RAL 1021 |
| Type of fastening: | Swivel mount, Groove mounting, Mounting bracket, Mounting on Device Column |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 2 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | 0 ... 55 °C |
| Ambient temperature, storage: | -30 ... 70 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 0 ... 95 % |