66533201
MLD510-R3/A
MLD510-R3/A - Multiple light beam safety device receiver
| Series: | MLD 500 |
| Device type: | Receiver |
| Functions: | Automatic restart |
| Type: | 4, IEC/EN 61496 |
| SIL: | 3, IEC 61508 |
| SILCL: | 3, IEC/EN 62061 |
| SIL: | 3, IEC 61508 |
| SILCL: | 3, IEC/EN 62061 |
| PFHD: | 6.6E-09 per hour |
| MTTFd: | 204 years, EN ISO 13849-1 |
| PFHD: | 6.6E-09 per hour |
| Number of beams: | 3 Piece(s) |
| Beam spacing: | 400 mm |
| Number of beams: | 3 Piece(s) |
| Current consumption from AS-i circuit: | 140 mA |
| Supply voltage UB: | 26.5 ... 31.6 V |
| Restart delay time: | 100 ms |
| Type: | AS-Interface Safety at Work |
| Restart delay time: | 100 ms |
| Type: | AS-Interface Safety at Work |
| Function: | Process |
| AS-i profile: | S-7.B.1 |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Machine interface |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Machine interface |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Material: | Metal |
| Housing material: | Metal, Aluminum |
| Dimension (W x H x L): | 52 mm x 900 mm x 64.7 mm |
| Material of end caps: | Diecast zinc |
| Net weight: | 2,000 g |
| Material of end caps: | Diecast zinc |
| Type of fastening: | Swivel mount, Groove mounting |
| Housing color: | Yellow, RAL 1021 |
| Number of LEDs: | 2 Piece(s) |
| Type of display: | LED, Integrated muting indicator |
| Number of LEDs: | 2 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 55 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | III |
| Degree of protection: | IP 67 |
| US patents: | US 6,418,546 B, US 7,741,595 B |
| Certifications: | c CSA US, c TÜV NRTL US, TÜV Süd |
| eCl@ss 8.0: | 27272703 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| ETIM 5.0: | EC001832 |
| eCl@ss 9.0: | 27272703 |
| ETIM 5.0: | EC001832 |
| ETIM 6.0: | EC001832 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | |
| Waga: | 2,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |