MLD500-XT4
MLD500-XT4 - Multiple light beam safety device transmitter
| Operating range: | 20 ... 70 m |
| Number of beams: | 4 Piece(s) |
| Beam spacing: | 300 mm |
| Protective circuit: | Short circuit protected, Overvoltage protection |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -20 ... 20 % |
| Current consumption, max.: | 50 mA, Without external load |
| Fuse: | External with max. 3 A |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Permissible conductor cross section, typ.: | 0.25 mm² |
| Length of connection cable, max.: | 100 m |
| Permissible cable resistance to load, max.: | 200 Ω |
| Dimension (W x H x L): | 52 mm x 1,000 mm x 64.7 mm |
| Material of end caps: | Diecast zinc |
| Net weight: | 2,200 g |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 4 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 55 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 75 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 0 ... 95 % |