MLD300-T4L
MLD300-T4L - Multiple light beam safety device transmitter
| Series: | MLD 300 |
| Device type: | Transmitter |
| Special version: | Integrated laser alignment aid |
| Functions: | Range reduction |
| Type: | 2, IEC/EN 61496 |
| SIL: | 1, IEC 61508 |
| SILCL: | 1, IEC/EN 62061 |
| MTTFd: | 204 years, EN ISO 13849-1 |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Operating range: | 0.5 ... 50 m |
| Number of beams: | 4 Piece(s) |
| Beam spacing: | 300 mm |
| Light source: | LED, Infrared |
| LED light wavelength: | 850 nm |
| Transmitted-signal shape: | Pulsed |
| LED group: | 1 |
| Protective circuit: | Short circuit protected, Overvoltage protection |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -20 ... 20 % |
| Current consumption, max.: | 50 mA, Without external load |
| Fuse: | External with max. 3 A |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Machine interface |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Permissible conductor cross section, typ.: | 0.25 mm² |
| Length of connection cable, max.: | 100 m |
| Permissible cable resistance to load, max.: | 200 Ω |
| Dimension (W x H x L): | 52 mm x 1,000 mm x 64.7 mm |
| Housing material: | Metal, Aluminum |
| Lens cover material: | Plastic / PMMA |
| Material of end caps: | Diecast zinc |
| Net weight: | 2,200 g |
| Housing color: | Yellow, RAL 1021 |
| Type of fastening: | Swivel mount, Groove mounting |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 4 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 55 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 75 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 0 ... 95 % |