63000502
ERS200-M4C3-M20-HLR
ERS200-M4C3-M20-HLR - E-STOP rope switch
| Series: | ERS200 |
| Functions: | Integration in control circuits up to category 4 in accordance with EN ISO 13849-1, Position-independent E-STOP command input, Reset function (reset button with indicator), Rope head with alignment indicator |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| B10d: | 2,000,000 number of cycles |
| Usage category at DC 13: | Ue / Ie: 24 V / 6 A, 125 V / 1.1 A, 250 V / 0.4 A, EN 60947-5-1 |
| Usage category at AC 15: | Ue / Ie: 250 V / 6 A, 400 V / 4 A, 500 V / 1 A, EN 60947-5-1 |
| Contact allocation: | 2NC + 1NO |
| Contact opening: | Force-fit |
| Short circuit protected: | 500 V, 10 A, type aM, IEC 60269-1 |
| Rated insulation voltage: | 400 V AC, 500 V DC |
| Conventional thermal current, max.: | 10 A |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Number of cable entries: | 3 Piece(s) |
| Function: | Contact connection |
| Type of connection: | Terminal |
| Type of terminal: | Screw terminal |
| No. of pins: | 6 -pin |
| Connection cross sections: | 1 x 0.34 mm² to 2 x 1.5 mm², wire |
| Dimension (W x H x L): | 56 mm x 47.8 mm x 129 mm |
| Housing material: | Metal, ZAMAK |
| Electrical contact material: | Silver alloy |
| Net weight: | 273 g |
| Housing color: | Gray, Red |
| Type of fastening: | Through-hole mounting |
| Type of cable entry: | M20 x 1.5 |
| Installation position: | On rope pull axis |
| Switch type: | E-Stop command device, EN ISO 13849 |
| Switching principle: | Slow-action contact |
| Mechanical life time: | 1,000,000 actuation cycles, IEC 6047-5-1 |
| Actuation frequency, max.: | 600 per hour, IEC 6047-5-1 |
| External actuator: | Rope |
| Actuator, rope length, max. (at 20 °C temperature difference): | 24 m |
| Extraction force, unlocked actuator: | 83 N |
| Actuation force (pull-out with forced separation): | 90 N |
| Actuation force (slacken): | 63 N |
| Actuation directions: | On longitudinal axis |
| Actuating path with forced separation: | 8 mm |
| Type of actuation: | Rope |
| Type of unlocking: | Indicator button (pull) |
| Head material: | Plastic |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 80 °C |
| Degree of contamination: | 3, EN 60947-1 |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Certifications: | IMQ, c UL US |
| Customs tariff number: | 85369095 |
| eCl@ss 8.0: | 27270607 |
| eCl@ss 9.0: | 27270607 |
| ETIM 5.0: | EC002033 |
| ETIM 6.0: | EC002033 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Italien |
| EAN: | |
| Waga: | 0,36 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |