50135803
LCS-1M30T-N30PNO-K020T
LCS-1M30T-N30PNO-K020T - Capacitive sensor
| Series: | LCS-1 |
| Switching distance Sn: | 2 ... 30 mm |
| Assured switching distance: | 30 mm |
| MTTF: | 262 years |
| Protective circuit: | Polarity reversal protection, Short circuit protected |
| Supply voltage UB: | 10 ... 35 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 10 %, From UB |
| Open-circuit current: | 18 mA |
| Temperature drift, max. (in % of Sr): | 15 % |
| Repeatability, max. (in % of Sr): | 2 % |
| Rated operating current: | 300 mA |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Type: | Digital switching output |
| Voltage type: | DC |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | NO (normally open) |
| Switching frequency: | 100 Hz |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply, Signal OUT |
| Type of connection: | Cable |
| Cable length: | 2,000 mm |
| Sheathing material: | PTFE |
| Number of conductors: | 3 -wire |
| Wire cross section: | 0.2 mm² |
| Design: | Cylindrical |
| Thread size: | M30 x 1.5 mm |
| Dimension (Ø x L): | 30 mm x 72 mm |
| Type of installation: | Non-embedded |
| Housing material: | Plastic, Teflon (PTFE) |
| Sensing face material: | Plastic, Teflon (PTFE) |
| Cover material: | Plastic, Teflon (PTFE) |
| Net weight: | 142 g |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 1 Piece(s) |
| Operational controls: | Multiturn potentiometer (20 turns) |
| Switching distance, adjustable: | Yes |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 70 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270102 |
| eCl@ss 9.0: | 27270102 |
| ETIM 5.0: | EC002715 |
| ETIM 6.0: | EC002715 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | |
| Waga: | 0,16 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |