50135738
LCS-1M30P-F10PNP-M12-LT
LCS-1M30P-F10PNP-M12-LT - Capacitive sensor
| Series: | LCS-1 |
| Switching distance Sn (embedded installation): | 1 ... 10 mm |
| Switching distance Sn (non-embedded installation): | 1 ... 15 mm |
| Assured switching distance (embedded installation): | 7.2 mm |
| Assured switching distance (non-embedded installation): | 10.8 mm |
| Protective circuit: | Polarity reversal protection, Short circuit protected |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 10 %, From UB |
| Open-circuit current: | 15 mA |
| Temperature drift, max. (in % of Sr): | 20 % |
| Repeatability, max. (in % of Sr): | 2 % |
| Rated operating current: | 200 mA |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Type: | Digital switching output |
| Voltage type: | DC |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | Normally closed contact (NC)/normally open contact (NO), programmable |
| Switching frequency: | 10 Hz |
| Type: | IO-Link |
| COM mode: | COM2 |
| Frame type: | 2.2 |
| Specification: | 1.1 |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply, Signal OUT |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| Material: | Plastic |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Design: | Cylindrical |
| Thread size: | M30 x 1.5 mm |
| Dimension (Ø x L): | 30 mm x 87.3 mm |
| Type of installation: | Embedded and non-embedded |
| Housing material: | Plastic, Polyamide (PA 12) |
| Sensing face material: | Plastic, Polyamide (PA 12) |
| Cover material: | Plastic, Polyamide (PA 12) |
| Net weight: | 67 g |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 1 Piece(s) |
| Operational controls: | Teach button |
| Switching distance, adjustable: | Yes |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 70 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270102 |
| eCl@ss 9.0: | 27270102 |
| ETIM 5.0: | EC002715 |
| ETIM 6.0: | EC002715 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | |
| Waga: | 0,65 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |