ISS 218MM/4NO-8E0-200-S12
ISS 218MM/4NO-8E0-200-S12 - Inductive switch
| Series: | 218 |
| Typ. operating range limit Sn: | 8 mm |
| Operating range Sa: | 0 ... 6.4 mm |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 20 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 10 mA |
| Temperature drift, max. (in % of Sr): | 10 %, Over the entire operating temperature range |
| Repeatability, max. (in % of Sr): | 5 %, For UB = 20 … 30 V DC, ambient temperature Ta = 23 °C ± 5 °C |
| Switching hysteresis: | 10 % |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Voltage type: | DC |
| Switching current, max.: | 200 mA |
| Residual current, max.: | 0.1 mA |
| Voltage drop: | ≤ 2 V |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | NO (normally open) |
| Switching frequency: | 1,500 Hz |
| Readiness delay: | 60 ms |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Signal OUT, Voltage supply |
| Type of connection: | Cable with connector |
| Cable length: | 200 mm |
| Sheathing material: | PUR |
| Cable color: | Gray |
| Wire cross section: | 0.34 mm² |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Design: | Cylindrical |
| Thread size: | M18 x 1 mm |
| Dimension (Ø x L): | 18 mm x 35 mm |
| Type of installation: | Embedded |
| Housing material: | Metal, Nickel-plated brass |
| Sensing face material: | Plastic, Polybutylene (PBT) |
| Net weight: | 49 g |
| Housing color: | Silver, Red, RAL 3000 |
| Type of fastening: | Mounting thread |
| Standard measuring plate: | 24 x 24 mm², Fe360 |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 1 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 70 °C |
| Ambient temperature, storage: | -25 ... 70 °C |