IS 218MM/4NO-12N-S12
IS 218MM/4NO-12N-S12 - Inductive switch
Na prośbę. Prześlij nam wiadomość e-mail z zapytaniem o cenę i dostępność.
"ucnguBrctvdgcxgt0eqo"
Opis
Parametry techniczne
Series: 218
Typ. operating range limit Sn: 12 mm
Operating range Sa: 0 ... 9.7 mm
Protective circuit: Inductive protection, Polarity reversal protection, Short circuit protected
Supply voltage UB: 10 ... 30 V, DC
Residual ripple: 0 ... 20 %, From UB
Open-circuit current: 0 ... 10 mA
Temperature drift, max. (in % of Sr): 10 %, Over the entire operating temperature range
Repeatability, max. (in % of Sr): 5 %, For UB = 20 … 30 V DC, ambient temperature Ta = 23 °C ± 5 °C
Switching hysteresis: 20 %
Number of digital switching outputs: 1 Piece(s)
Voltage type: DC
Switching current, max.: 200 mA
Residual current, max.: 0.1 mA
Voltage drop: ≤ 2 V
Switching element: Transistor, PNP
Switching principle: NO (normally open)
Switching frequency: 500 Hz
Readiness delay: 60 ms
Number of connections: 1 Piece(s)
Function: Voltage supply, Signal OUT
Type of connection: Connector
Thread size: M12
Type: Male
Material: Metal
No. of pins: 4 -pin
Encoding: A-coded
Design: Cylindrical
Thread size: M18 x 1 mm
Dimension (Ø x L): 18 mm x 63.5 mm
Type of installation: Non-embedded
Housing material: Metal, Nickel-plated brass
Sensing face material: Plastic, Polybutylene (PBT)
Net weight: 105 g
Housing color: Red, RAL 3000, Silver
Type of fastening: Mounting thread, Via optional mounting device
Standard measuring plate: 36 x 36 mm², Fe360
Type of display: LED
Number of LEDs: 1 Piece(s)
Ambient temperature, operation: -25 ... 70 °C
Ambient temperature, storage: -25 ... 70 °C