ISS 244PP.1/44-40N-S12
ISS 244PP.1/44-40N-S12 - Inductive switch
| Series: | 244 |
| Typ. operating range limit Sn: | 40 mm |
| Operating range Sa: | 0 ... 32.4 mm |
| Special version: | Antivalent |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 20 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 30 mA |
| Temperature drift, max. (in % of Sr): | 10 %, Over the entire operating temperature range |
| Repeatability, max. (in % of Sr): | 10 %, For UB = 20 … 30 V DC, ambient temperature Ta = 23 °C ± 5 °C |
| Switching hysteresis: | 15 % |
| Number of digital switching outputs: | 2 Piece(s) |
| Voltage type: | DC |
| Switching current, max.: | 200 mA |
| Residual current, max.: | 0.01 mA |
| Voltage drop: | ≤ 2 V |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | NO contact – Antivalent |
| Switching principle: | NC contact – Antivalent |
| Switching frequency: | 100 Hz |
| Readiness delay: | 100 ms |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply, Signal OUT |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 40 mm x 40 mm x 67 mm |
| Type of installation: | Non-embedded |
| Housing material: | Plastic, PA 66 |
| Sensing face material: | Plastic, Polyamide (PA 66) |
| Net weight: | 130 g |
| Housing color: | Black, Red, RAL 3000 |
| Type of fastening: | Through-hole mounting |
| Standard measuring plate: | 120 x 120 mm², Fe360 |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 4 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 85 °C |
| Ambient temperature, storage: | -25 ... 85 °C |