CSL505-T50-2750-M8
CSL505-T50-2750-M8 - Light curtain transmitter
| Series: | 505 |
| Operating principle: | Throughbeam principle |
| Device type: | Transmitter |
| Application: | Precise object detection |
| Special version: | Diagonal-beam scanning, Crossed-beam scanning, Parallel-beam scanning |
| Operating range: | Guaranteed operating range |
| Operating range: | 0.3 ... 5 m |
| Measurement field length: | 2,750 mm |
| Number of beams: | 56 Piece(s) |
| Beam spacing: | 50 mm |
| Light source: | LED, Infrared |
| LED light wavelength: | 860 nm |
| Minimum object diameter: | 52.5 mm |
| Supply voltage UB: | 18 ... 30 V, DC |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply, Deactivation input |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M8 |
| Type: | Male |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 10 mm x 2,830 mm x 27 mm |
| Housing material: | Metal, Aluminum |
| Lens cover material: | Plastic |
| Housing color: | Silver |
| Type of fastening: | Through-hole mounting |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 1 Piece(s) |
| Type of configuration: | Software, Via pin assignment |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 50 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 65 °C |