50131241
KRT18BM.H5/L6T-M12
KRT18BM.H5/L6T-M12 - Contrast sensor
| Series: | 18B |
| Special version: | Teach input |
| Operating range: | 0.01 ... 0.016 m |
| Light source: | LED, RGB |
| Light spot size [at sensor distance]: | 1 mm x 4 mm |
| Light spot orientation: | Horizontal |
| Type of light spot geometry: | Rectangular |
| Light beam exit: | Front |
| Supply voltage UB: | 12 ... 30 V, DC |
| Number of teach inputs: | 1 Piece(s) |
| Teach process: | Static 2-point and dynamic 2-point |
| Number of digital switching outputs: | 2 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Switching principle: | IO-Link / light switching (NPN) / dark switching (PNP) |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Switching principle: | Light switching (PNP)/dark switching (NPN) |
| Switching frequency: | 15,000 Hz |
| Type: | IO-Link |
| COM mode: | COM2 |
| Specification: | V1.1 |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 15 mm x 47 mm x 32.5 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast zinc |
| Net weight: | 60 g |
| Operational controls: | Button(s) |
| Ambient temperature, operation: | -40 ... 60 °C |
| Degree of protection: | IP 67, IP 69K |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270906 |
| eCl@ss 9.0: | 27270906 |
| ETIM 5.0: | EC001820 |
| ETIM 6.0: | EC001820 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | |
| Waga: | 0,08 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |