50129536
ODS10L1-25M.8/LAK,200-M12
ODS10L1-25M.8/LAK,200-M12 - Optical distance sensor
| Series: | 10 |
| Application: | Collision protection for transport vehicles, Collision protection of cranes / gantry cranes, Fill-level monitoring |
| Type of scanning system: | Against reflector |
| Special version: | Deactivation input, Activation input, Teach input |
| Light source: | Laser, Red |
| Laser class: | 1, IEC/EN 60825-1:2007 |
| Light spot size [at sensor distance]: | 25 mm x 25 mm [25,000 mm] |
| Measurement range: | 100 ... 25,000 mm |
| Resolution: | 1.0 mm |
| Accuracy: | 25 mm |
| Reproducibility (1 sigma): | 16 mm |
| Referencing: | No |
| Optical distance measurement principle: | Time of flight |
| Supply voltage UB: | 18 ... 30 V, DC |
| Number of digital switching inputs: | 1 Piece(s) |
| Function: | Deactivation input, Activation input, Teach input |
| Number of analog outputs: | 1 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Type: | Configurable, factory setting: current |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Type: | IO-Link |
| Specification: | V1.1 |
| Type of connection: | Cable with connector, Turning, 90° |
| Cable length: | 200 mm |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Plastic |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 25 mm x 65 mm x 55 mm |
| Lens cover material: | Glass |
| Net weight: | 90 g |
| Operational controls: | Control buttons, PC software |
| Ambient temperature, operation: | -40 ... 50 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 70 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c UL US |
| Customs tariff number: | 90318020 |
| eCl@ss 8.0: | 27270801 |
| eCl@ss 9.0: | 27270801 |
| ETIM 5.0: | EC001825 |
| ETIM 6.0: | EC001825 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | |
| Waga: | 0,11 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |