50128184
IS 208FM/2NO.5-2E0
IS 208FM/2NO.5-2E0 - Inductive switch
| Series: | 208 |
| Typ. operating range limit Sn: | 2 mm |
| Operating range Sa: | 0 ... 1.6 mm |
| Special version: | Reduction factor 1 |
| Protective circuit: | Polarity reversal protection, Inductive protection, Short circuit protected |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 20 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 10 mA |
| Temperature drift, max. (in % of Sr): | 10 %, Over the entire operating temperature range |
| Repeatability, max. (in % of Sr): | 5 %, For UB = 20 … 30 V DC, ambient temperature Ta = 23 °C ± 5 °C |
| Switching hysteresis: | 20 % |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Voltage type: | DC |
| Switching current, max.: | 200 mA |
| Residual current, max.: | 0.1 mA |
| Switching element: | Transistor, NPN |
| Switching element: | Transistor, NPN |
| Switching frequency: | 100 Hz |
| Readiness delay: | 30 ms |
| Readiness delay: | 30 ms |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Type of connection: | Cable |
| Type of connection: | Cable |
| Sheathing material: | PUR |
| Cable color: | Black |
| Number of conductors: | 3 -wire |
| Number of conductors: | 3 -wire |
| Wire cross section: | 0.14 mm² |
| Thread size: | M8 x 1 mm |
| Dimension (Ø x L): | 8 mm x 45 mm |
| Type of installation: | Embedded |
| Type of installation: | Embedded |
| Housing material: | Stainless steel, V2A |
| Net weight: | 50 g |
| Net weight: | 50 g |
| Housing color: | Silver |
| Type of fastening: | Via optional mounting device, Mounting thread |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 1 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 70 °C |
| Degree of protection: | IP 68, IP 69K |
| Certifications: | c UL US |
| Test procedure for EMC in accordance with standard: | IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4 |
| Test procedure for EMC in accordance with standard: | IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4 |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Aluminum: | 1 |
| Stainless steel: | 0.4 |
| Brass: | 1.4 |
| Fe360 steel: | 1 |
| Fe360 steel: | 1 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270101 |
| eCl@ss 9.0: | 27270101 |
| ETIM 6.0: | EC002714 |
| ETIM 6.0: | EC002714 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | China |
| EAN: | |
| Waga: | 0,05 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |