50128150
IS 212MM/1NO.3-2E0
IS 212MM/1NO.3-2E0 - Inductive switch
| Series: | 212 |
| Typ. operating range limit Sn: | 2 mm |
| Operating range Sa: | 0 ... 1.6 mm |
| Repeatability: | 0.5 mm |
| Protective circuit: | Polarity reversal protection, Inductive protection, Short circuit protected |
| Supply voltage UB: | 10 ... 320 V, AC/DC |
| Residual ripple: | 0 ... 20 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 1 mA |
| Temperature drift, max. (in % of Sr): | 10 %, Over the entire operating temperature range |
| Repeatability, max. (in % of Sr): | 5 %, For UB = 20 … 30 V DC, ambient temperature Ta = 23 °C ± 5 °C |
| Switching hysteresis: | 20 % |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Voltage type: | AC/DC |
| Switching current, max.: | 200 mA |
| Switching element: | Relay, NO |
| Switching principle: | NO (normally open) |
| Switching frequency: | 3,000 Hz |
| Oscillator frequency: | 350,000 Hz |
| Readiness delay: | 10 ms |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply |
| Type of connection: | Cable |
| Cable length: | 2,000 mm |
| Sheathing material: | PVC |
| Cable color: | Black |
| Number of conductors: | 2 -wire |
| Wire cross section: | 0.34 mm² |
| Design: | Cylindrical |
| Thread size: | M12 x 1 mm |
| Dimension (Ø x L): | 12 mm x 52 mm |
| Type of installation: | Embedded |
| Housing material: | Metal, Chromed brass |
| Sensing face material: | Plastic, Polybutylene (PBT) |
| Net weight: | 93 g |
| Housing color: | Silver, Red, RAL 3000 |
| Type of fastening: | Via optional mounting device, Mounting thread |
| Standard measuring plate: | 12 x 12 mm², Fe360 |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 1 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 70 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Test procedure for EMC in accordance with standard: | IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4 |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Aluminum: | 0.27 |
| Stainless steel: | 0.78 |
| Copper: | 0.23 |
| Brass: | 0.4 |
| Fe360 steel: | 1 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270101 |
| eCl@ss 9.0: | 27270101 |
| ETIM 5.0: | EC002714 |
| ETIM 6.0: | EC002714 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | China |
| EAN: | |
| Waga: | 0,10 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |