50128003
GS 63B/6.01,200-S12
GS 63B/6.01,200-S12 - Forked photoelectric sensor
| Series: | 63 |
| Principle of physics: | Optical |
| Application: | Detection of non-transparent labels |
| Label width, min.: | 2 mm |
| Label gap, min.: | 2 mm |
| Medium: | Not transparent |
| Special version: | Article set |
| Light source: | LED, Infrared |
| LED light wavelength: | 940 nm |
| Transmitted-signal shape: | Pulsed |
| Protective circuit: | Polarity reversal protection, Short circuit protected |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 15 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 30 mA |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Type: | Digital switching output |
| Voltage type: | DC |
| Switching current, max.: | 100 mA |
| Switching voltage: | high: ≥(UB-2V), Low: ≤2V |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Switching principle: | Switching signal in label gap |
| Switching frequency: | 10,000 Hz |
| Response time: | 0.05 ms |
| Readiness delay: | 300 ms |
| Conveyor speed during teach-in: | 20 m/min |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply, Signal OUT |
| Type of connection: | Cable with connector |
| Cable length: | 200 mm |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Design: | Fork |
| Mouth width: | 3 mm |
| Mouth depth: | 61 mm |
| Dimension (W x H x L): | 11 mm x 30 mm x 80 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast zinc, chemically nickel-plated, PC, Plastic |
| Lens cover material: | Plastic/PC |
| Net weight: | 55 g |
| Housing color: | Red, Silver |
| Type of fastening: | Through-hole mounting, Supplied mounting bracket |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 2 Piece(s) |
| Operational controls: | Multiturn potentiometer |
| Ambient temperature, operation: | -20 ... 60 °C |
| Ambient temperature, storage: | -30 ... 70 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270909 |
| eCl@ss 9.0: | 27270909 |
| eCl@ss 10.0: | 27270909 |
| ETIM 5.0: | EC002720 |
| ETIM 6.0: | EC002720 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | China |
| EAN: | |
| Waga: | 0,10 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |