50127438
LS49C.UC
LS49C.UC - Throughbeam photoelectric sensor transmitter
| Series: | 49C |
| Operating principle: | Throughbeam principle |
| Device type: | Transmitter |
| Operating range: | 0.5 ... 120 m |
| Operating range limit: | 0 ... 150 m |
| Light source: | LED, Red |
| Protective circuit: | Transient protection, Polarity reversal protection, Short circuit protected |
| Supply voltage UB: | 20 ... 250 V, AC/DC |
| Power consumption (with AC): | 1.5 V·A |
| Function: | Voltage supply |
| Type of connection: | Cable |
| Cable length: | 2,000 mm |
| Number of conductors: | 2 -wire |
| Dimension (W x H x L): | 31 mm x 104 mm x 55.5 mm |
| Housing material: | Plastic, PC |
| Lens cover material: | Plastic |
| Net weight: | 150 g |
| Type of fastening: | Through-hole mounting, Via optional mounting device |
| Ambient temperature, operation: | -40 ... 60 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | II |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365080 |
| eCl@ss 8.0: | 27270901 |
| eCl@ss 9.0: | 27270901 |
| ETIM 5.0: | EC002716 |
| ETIM 6.0: | EC002716 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | |
| Waga: | 0,25 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |