DDLS 200/200.2-50-M12
DDLS 200/200.2-50-M12 - Optical data transmission
| Series: | DDLS 200 |
| Special version: | Operation of parallel light axes, Not influenced by reflective surfaces |
| Working range: | 200 ... 200,000 mm |
| Light source: | LED, Infrared |
| Usable opening angle transmitter: | 1 ° |
| Supply voltage UB: | 18 ... 30 V, DC |
| Number of digital switching inputs: | 1 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Type: | CANopen, DeviceNet |
| Transmission speed: | 10 ... 1,000 kBit/s |
| Transmission speed: | 125 ... 500 kBit/s |
| Type: | Male |
| Dimension (W x H x L): | 89.25 mm x 196.5 mm x 111.8 mm |
| Type of display: | LED, Bar graph |
| Ambient temperature, operation: | -5 ... 50 °C |
| Ambient temperature, storage: | -30 ... 70 °C |