50109293
ODSL 96B M/D36-S12
ODSL 96B M/D36-S12 - Optical distance sensor
| Series: | 96 |
| Type of scanning system: | Against object |
| Light source: | Laser, Red |
| Laser class: | 2, IEC / EN 60825-1:2014 |
| Light spot size [at sensor distance]: | 7 mm x 7 mm [10,000 mm] |
| Measurement range: | 300 ... 10,000 mm |
| Resolution: | 3.0 mm |
| Accuracy: | 0.5 % |
| Reference value, accuracy: | End value |
| Repeatability: | 5 mm |
| Measurement time: | 1.4 ... 50 ms |
| Referencing: | No |
| Optical distance measurement principle: | Time of flight |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Type: | RS 485 |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 30 mm x 90 mm x 70 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast zinc |
| Lens cover material: | Glass |
| Net weight: | 380 g |
| Type of configuration: | Software |
| Operational controls: | Membrane keyboard, PC software |
| Ambient temperature, operation: | -20 ... 50 °C |
| Ambient temperature, storage: | -30 ... 70 °C |
| Degree of protection: | IP 67, IP 69K |
| Protection class: | II |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 90318020 |
| eCl@ss 8.0: | 27270801 |
| eCl@ss 9.0: | 27270801 |
| ETIM 5.0: | EC001825 |
| ETIM 6.0: | EC001825 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | |
| Waga: | 0,62 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |