50106480
ROD4-08 plus
ROD4-08 plus - Laser scanner
| Series: | 4 |
| Application: | Contour measurement, 3D object detection |
| Special version: | Dust suppression, Heating, Warning output |
| Special version: | Dust suppression, Heating, Warning output |
| Light source: | Laser, Infrared |
| Laser class: | 1, IEC/EN 60825-1:2007 |
| Measurement range: | 0 ... 25,000 mm |
| Detection angle: | 190 ° |
| Repeatability: | 20 mm |
| Measurement time: | 40ms |
| Measurement value resolution: | 5 mm |
| Measurement value resolution: | 5 mm |
| Number of digital switching outputs: | 4 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 4 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Response time: | 40 ms |
| Number of connections: | 4 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply, Signal IN, Signal OUT |
| Type of connection: | Connector |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M16 |
| Type: | Male |
| No. of pins: | 14 -pin |
| Function: | Data interface, Configuration interface |
| Function: | Data interface, Configuration interface |
| Thread size: | M12 |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Encoding: | D-coded |
| Type of connection: | Connector |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Female |
| No. of pins: | 5 -pin |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Function: | Data interface |
| Function: | Data interface |
| Type of connection: | Connector |
| Type: | Male |
| Type: | Male |
| No. of pins: | 8 -pin |
| No. of pins: | 8 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Dimension (W x H x L): | 140 mm x 148 mm x 167 mm |
| Lens cover material: | Plastic |
| Net weight: | 2,300 g |
| Ambient temperature, operation: | -20 ... 50 °C |
| Ambient temperature, operation: | -20 ... 50 °C |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 90318020 |
| eCl@ss 8.0: | 27270913 |
| eCl@ss 8.0: | 27270913 |
| eCl@ss 9.0: | 27270913 |
| ETIM 5.0: | EC002550 |
| ETIM 6.0: | EC002550 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | |
| Waga: | 2,20 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |