50102495
DDLS 200/80.2-10-W-H
DDLS 200/80.2-10-W-H - Optical data transmission
| Series: | DDLS 200 |
| Special version: | Heating, Not influenced by reflective surfaces, Operation of parallel light axes, Wide angle version |
| Working range: | 200 ... 80,000 mm |
| Light source: | LED, Infrared |
| Usable opening angle transmitter: | 2 ° |
| Supply voltage UB: | 18 ... 30 V, DC |
| Number of digital switching inputs: | 1 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Type: | PROFIBUS DP, RS 485 |
| Transmission speed: | 0.0096 ... 1.5 Mbit/s |
| Number of connections: | 3 Piece(s) |
| Type of connection: | Terminal |
| Cable gland: | M16 |
| No. of pins: | 8 -pin |
| Type of connection: | Terminal |
| Cable gland: | M16 |
| No. of pins: | 6 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 89.25 mm x 196.5 mm x 111.8 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast aluminum |
| Net weight: | 1,245 g |
| Type of display: | LED, Bar graph |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 50 °C |
| Ambient temperature, storage: | -30 ... 70 °C |
| Degree of protection: | IP 65 |
| Certifications: | c UL US |
| Test procedure for EMC in accordance with standard: | EN 61000-6-2:2005, EN 61000-6-4:2001 |
| Test procedure for noise in accordance with standard: | EN 60068-2-64 |
| Test procedure for oscillation in accordance with standard: | EN 60068-2-6 |
| Test procedure for shock in accordance with standard: | EN 60068-2-27, EN 60068-2-29 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 19179090 |
| eCl@ss 9.0: | 19179090 |
| ETIM 5.0: | EC000515 |
| ETIM 6.0: | EC000515 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | |
| Waga: | 1,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |