50041203
ODSL 30/D232-30M-S12
ODSL 30/D232-30M-S12 - Optical distance sensor
| Series: | 30 |
| Contains: | Mounting bracket |
| Application: | Length measurement in material cutting, Collision protection of cranes / gantry cranes, Fill-level monitoring, Positioning of skillet systems and side-tracking skates |
| Type of scanning system: | Cooperative target |
| Light source: | Laser, Red |
| Laser class: | 2, IEC/EN 60825-1:2007 |
| Light spot size [at sensor distance]: | 6 mm [10,000 mm] |
| Measurement range: | 0 ... 65,000 mm |
| Resolution: | 1.0 mm |
| Accuracy: | 2 mm |
| Repeatability: | 2 mm |
| Measurement time: | 30 ... 100 ms |
| Referencing: | Yes |
| Optical distance measurement principle: | Phase measurement |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Number of digital switching inputs: | 2 Piece(s) |
| Function: | Programmable |
| Number of digital switching outputs: | 2 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Type: | RS 232 |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Plastic |
| No. of pins: | 8 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 79 mm x 69 mm x 150 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast aluminum |
| Lens cover material: | Glass |
| Net weight: | 650 g |
| Operational controls: | Membrane keyboard, LC Display |
| Ambient temperature, operation: | -10 ... 45 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 70 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | II |
| Certifications: | cUR us |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 90318020 |
| eCl@ss 8.0: | 27270801 |
| eCl@ss 9.0: | 27270801 |
| ETIM 5.0: | EC001825 |
| ETIM 6.0: | EC001825 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | |
| Waga: | 1,02 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |