8060876
IE-FKFDSY4.082-1-IE-RJ45SS8.005/S3400
Receptacle double-ended cordset, M12 female, straight, D-coded, 4 poles, RJ45 male, straight, Industrial Ethernet, 8 poles, shielded
Shielded PUR Ethernet-cable for industrial applications. Fits to real-time requirements according to IEC61158. The cable meets the UL-Style20963 (80°/30V)- and the Cat5 (electrical properties according to EN50288-2-2) requirements. Materials and a constructive setup for increased mechanical stresses (abrasion, bending, vibrations etc.) of the cable. Drag-chain/torsion operations are possible. High tensile strength through incorporated Kevlar-strands.
| Outer diameter of jacket: | 4,80 mm |
| Connector: | female, straight, M12 |
| Material of shielding housing: | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Receptacle housing material: | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Wire insulation material: | PP |
| Wire colors: | WHBU/BU, WHOG/OG |
| Conductor structure: | 19 x 0.10 mm |
| Bending radius (fixed): | 4 x Ø-cable |
| Temperature range (fixed): | -40°C...+80°C |
| Transmission features: | Cat5 |
| Rated voltage cable: | 30 V UL rating |
| Special features: | seawater resistant, recyclable, LABS free, RoHs compliant, acid- and alkali resistant, ozone resistant, UV resistant, hydrolysis proof, drag chain-adapted, halogen free, oil resistant, high flexibility, microbes resistant |
| Material Griffkörper: | NBR |
| Material äußere Dichtung: | Metall, CuZn, vernickelt |
| Material Flanschgehäuse: | Metall, CuZn, vernickelt |
| Material Schirmgehäuse: | IEC 61076-2-101/-109 |
| Material Dichtung Kupplung: | IP65, IP67, IP68 |
| Normen: | >100 Steckzyklen |
| Schutzart (montiert): | 3 |
| Mechanische Lebensdauer: | mit Schirmung |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | |
| Waga: | 0,06 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |