8055444
IE-WWASSX8.066-1-IE-WASSX8.066/S3500
M12 male, angled, M12 male, straight, Industrial Ethernet, 10 GBit/s, 8 poles, X-coded, shielded
Shielded PUR-cable for industrial applications. The cable meets the UL-Style 20963 and the Cat7 (electrical properties according to EN50288-4-2) requirements. Materials and a constructive setup allow for increased mechanical stresses (abrasion, bending, vibrations etc.) of the cable.
| Connector: | male, angled, M12 |
| Material: | PUR |
| Jacket color: | GN, similar RAL6018 |
| Wire cross-section: | 4 x 2 x 0.14 mm² |
| Wire insulation material: | PE |
| Current load (at 40°C): | 0.5 A |
| Conductor structure: | 7 x 0.16 mm |
| Bending radius (fixed): | 5 x Ø-cable |
| Temperature range (fixed): | -40°C...+80°C |
| Ambient temperature product: | -30°C...+90°C |
| Contact material: | Metal, CuZn, gold-plated |
| Transmission features: | Cat7 |
| Grip body material: | Plastic, TPU, BK |
| Shielding: | Yes |
| Sealing (female) material: | IEC 61076-2-109 |
| Standards: | IP65, IP67, IP68 |
| Degree of protection (mounted): | >100 mating cycles |
| Mechanical life-cycle: | 2 |
| Degree of pollution: | with shielding |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | |
| Waga: | 0,09 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |