60677
RKU 12-256/15 M
RKU 12-256 - M23 Power Single-Ended Cordset: Female, straight, 12-pin, black body, 120 V AC/DC, 8 A; PUR black cable, 8x0.5 mm² + 3x1.0 mm²
M23 Power Single-Ended Cordset: Female, straight, 12-pin, black body, 120 V AC/DC, 8 A; PUR black cable, 8x0.5 mm² + 3x1.0 mm²
| white: | green |
| Product Family:: | Power Connector |
| Product Sub Family:: | M23 Power |
| Brand:: | Lumberg Automation |
| Connector Type:: | Cordset, single ended |
| Type of Contact / Gender:: | female |
| Connector Design:: | straight |
| Number of Pins:: | 12 |
| Shielding:: | Unshielded |
| Attachment Type:: | Coupling Nut |
| Rated Voltage:: | 125 V |
| Rated Impulse Voltage:: | 1.5 kV |
| Operating Voltage:: | 120 V AC/DC |
| Rated Current*:: | 8 A |
| Insulation Resistance:: | ˃ 10^9 Ohm |
| Mating Cycles:: | ≤ 100 |
| Ambient Temperature (Operation)*:: | -25°C to +80°C |
| Protection Degree / IP Rating**:: | IP67 |
| Pollution Degree:: | 3 acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Clearance / Creepage Distance:: | acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Overvoltage Category:: | II acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Contact Base Material:: | 8 x CuSn/4 x CuZn |
| Contact Plating:: | Cu/Au |
| Contact Bearer Material:: | PA 66 |
| Contact Bearer Color:: | black |
| Flammability Class (Contact Bearer):: | UL 94-HB |
| Molded Body Material:: | TPU |
| Molded Body Color:: | black |
| Flammability Class (Molded Body):: | UL 94-HB |
| Attachment Material:: | CuZn, nickel-plated |
| O-Ring Material:: | FKM |
| Cable Number:: | 256 |
| Conductor Size:: | 8x0.5mm² + 3x1.0 mm² |
| Number of Wires:: | 11 |
| Minimal Bending Radius (Fixed Inst):: | ˃ 5 x D |
| Minimal Bending Radius (Flexible Inst):: | ˃ 10 x D |
| Cycles (Bending):: | ˃ 2 M |
| Conductor material:: | Cu |
| Cable Jacket Material:: | PUR |
| Cable Jacket Color:: | black |
| Cable Diameter D:: | Ø 9.30 ±0.20 mm |
| Wire Insulation Material:: | PP |
| Insulated Wire Diameter:: | 8x Ø1.45 mm + 3x Ø1.95 mm |
| Ambient Temperature (Fixed Installation):: | -50°C to +80°C |
| Ambient Temperature (Flex Installation):: | -25°C to +80°C |
| Ambient Temperature (Drag Chain Inst):: | -25°C to +60°C |
| UL Cable Type:: | AWM: 20549 |
| Flammability Class (Cable Jacket):: | DIN EN 60332-2-2, VDE 0482-332-2-2, IEC 60332-2-2, CSA FT-2; flame-retardant |
| RoHS Compliant:: | yes |
| Halogenfree:: | DIN EN 50267-2-1, IEC 60754-1, VDE 0482-267-2-1 |
| Note Derating:: | * Notice derating |
| Protection Degree / IP Rating Note:: | ** only if mounted and locked in combination with Hirschmann / Lumberg Automation connector. |
| Note:: | Do not connect / disconnect under load. |
| Particularities:: | When the connector is unlocked and in risk of pollution the connector has to be covered with a protective cap ≥ IP54. |
| 427: | RKU 12-256/2 M |
| 60682: | RKU 12-256/5 M |
| 60676: | RKU 12-256/10 M |
| 60677: | RKU 12-256/15 M |
| 60679: | RKU 12-256/20 M |
| 61112: | RKU 12-256/25 M |
| 61142: | RKU 12-256/30 M |
| 61161: | RKU 12-256/40 M |
| 934636816: | RKU 12-256/50 M |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | CZ |
| EAN: | |
| Waga: | 2,11 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |