11612
RSE 4U
RSE 4U - M12 Insert Sensor/Actuator Receptacle Connector: Male, insert with O-ring, M12 - mating side, solder contacts - connecting side, 4-pin, U (M12)-coded, unshielded, black body, 230 V AC/DC, 4 A
M12 Insert Sensor/Actuator Receptacle Connector: Male, insert with O-ring, M12 - mating side, solder contacts - connecting side, 4-pin, U (M12)-coded, unshielded, black body, 230 V AC/DC, 4 A. 1/2_-20 Micro receptacle, dual keyway, 4-pole, male insert.
| Product Family:: | Sensor / Actuator Connectors |
| Product Sub Family:: | M12 Insert |
| Mating Side:: | M12 |
| Connecting Side:: | Solder Contacts |
| Brand:: | Lumberg Automation |
| Connector Type:: | Receptacle |
| Type of Contact / Gender:: | Male |
| Connector Design:: | Insert with O-ring |
| Number of Pins:: | 4 |
| Coding:: | U (M12) |
| Rated Voltage:: | 250 V |
| Rated Voltage (UL):: | AWG 22&24: 300 V AC/DC; AWG 26: 30 V AC/DC |
| Rated Impulse Voltage:: | 2.5 kV |
| Operating Voltage:: | 230 V AC/DC |
| Rated Current*:: | 4 A |
| Rated Current (UL)*:: | AWG 22&24: 4 A; AWG 26: 2 A |
| Contact Resistance:: | ≤ 10 mOhm |
| Insulation Resistance:: | ˃ 10^9 Ohm |
| Mating Cycles:: | ≤ 100 |
| Type of Connection:: | Solder |
| Suitable Conductor Cross Section:: | Solid wires: 0.22 mm² to 0.75 mm² / Standed wires: 0.22 mm² to 0.5 mm² |
| Ambient Temperature (Operation)*:: | - 25 °C - + 85 °C |
| Operating Temperature (UL):: | max. + 50 °C |
| Protection Degree / IP Rating**:: | IP65, IP67 |
| Design Standard:: | IEC 61076-2-101 |
| Pollution Degree:: | 3 acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Clearance / Creepage Distance:: | DIN EN 60664-1 (2008/01); VDE 0110-1 |
| Overvoltage Category:: | II acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Contact Base Material:: | CuZn |
| Contact Plating:: | Cu/Au |
| Contact Bearer Material:: | PA |
| Contact Bearer Color:: | Black |
| Flammability Class (Contact Bearer):: | UL 94 V-0 |
| Potted:: | no |
| O-Ring Material:: | FKM |
| UL-File:: | E315587 |
| UL:: | cURus |
| RoHS Compliant:: | yes |
| Note Derating:: | * Notice derating |
| Protection Degree / IP Rating Note:: | * only if mounted and locked in combination with Hirschmann / Lumberg connector. On the installation side tightness has to be assured by taking proper measures. |
| Note:: | The receptacle connector is constructively intended for usage in IP67-products. To realise this protection class, the estimated location has to be designed accordingly. Further details see IEC 61076-2-101. If the receptacle connector is installed in a metal housing, the requirements according to DIN EN 61140 must be observed for use as protection class II equipment at the planned location. |
| UL Note:: | The receptacle connector is constructively intended for usage in IP67-products. To realise this protection class, the estimated location has to be designed accordingly. Further details see IEC 61076-2-101 If the receptacle connector is installed in a metal housing, the requirements according to DIN EN 61140 must be observed for use as protection class II equipment at the planned location. |
| 11612: | RSE 4U |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | CZ |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |