104766
RSMH 4/0,5 M
RSMH 4 - M8 Standard Sensor/Actuator Receptacle Connector: Male, rear mount, M8 - mating side, stranded wires - connecting side, 4-pin, A-coded, unshielded, metallic grey housing, 30 V AC/DC, 4 A
M8 Standard Sensor/Actuator Receptacle Connector: Male, rear mount, M8 - mating side, stranded wires - connecting side, 4-pin, A-coded, unshielded, metallic grey housing, 30 V AC/DC, 4 A
| brown: | white |
| Product Family:: | Sensor / Actuator Connectors |
| Product Sub Family:: | M8 Standard |
| Mating Side:: | M8 |
| Connecting Side:: | Stranded Wires |
| Brand:: | Lumberg Automation |
| Connector Type:: | Receptacle |
| Type of Contact / Gender:: | Male |
| Connector Design:: | Rear Mount |
| Number of Pins:: | 4 |
| Coding:: | A |
| Shielding:: | Unshielded |
| Attachment Type:: | Snap- and Screw-Locking |
| Rated Voltage:: | 30 V |
| Rated Impulse Voltage:: | 0.8 kV |
| Operating Voltage:: | 30 V AC/DC |
| Rated Current*:: | 4 A |
| Contact Resistance:: | ≤ 10 mOhm |
| Insulation Resistance:: | ˃ 10^9 Ohm |
| Mating Cycles:: | ≤ 100 |
| Type of Connection:: | Solder |
| Thread Size:: | M10x1 |
| Thread Material:: | CuZn |
| Thread Plating:: | Nickel-plated |
| Ambient Temperature (Operation)*:: | - 25 °C - + 85 °C |
| Protection Degree / IP Rating**:: | IP67 |
| Design Standard:: | IEC 61076-2-104 |
| Pollution Degree:: | 3 acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Overvoltage Category:: | III acc. to DIN EN 60664-1 (VDE 0110-1) |
| Contact Base Material:: | CuZn |
| Contact Plating:: | Cu/Au |
| Contact Bearer Material:: | PA |
| Contact Bearer Color:: | Black |
| Flammability Class (Contact Bearer):: | UL 94 V-0 |
| Potted:: | yes |
| Housing Material:: | CuZn |
| Housing Plating:: | Cu/Ni |
| Housing Color:: | Silver |
| Attachment Material:: | CuZn |
| Attachment Plating:: | Cu/Ni |
| O-Ring Material:: | NBR |
| Fastening Torque (Attachment):: | M 8x1: 30 Ncm, hand-tight |
| Cable Number:: | 908 19 |
| Conductor Size:: | 0.25 mm² |
| Number of Wires:: | 4 |
| Conductor material:: | Cu |
| Wire Insulation Material:: | PTFE |
| Insulated Wire Diameter:: | ø 1.10 mm ± 0.05 mm |
| Ambient Temperature (Fixed Installation):: | - 100 °C - + 130 °C |
| Ambient Temperature (Flex Installation):: | - 100 °C - + 130 °C |
| Flammability Class (Cable Jacket):: | DIN EN 60332-1-2, VDE 0482-332-1-2, IEC 60332-1-2 |
| Core Colors:: | black, blue, brown, white |
| RoHS Compliant:: | yes |
| Note Derating:: | * Notice derating |
| Protection Degree / IP Rating Note:: | * only if mounted and locked in combination with Hirschmann / Lumberg connector. On the installation side tightness has to be assured by taking proper measures. |
| 104766: | RSMH 4/0,5 M |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | CZ |
| EAN: | |
| Waga: | 0,02 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |