3273872
PTFIX 10/6X4 VT
Bloque para distribución, tensión nominal: 450 V, corriente nominal: 32 A, tipo de conexión: Conexión push-in, Conexión push-in, número de conexiones: 7, sección: 0,2 mm² - 6 mm², AWG: 24 - 10, anchura: 27,9 mm, altura: 21,7 mm, color: violeta, clase de montaje: enclavar en adaptador para carril. Adaptador para carril, con función de soporte final, longitud: 28,6 mm, anchura: 10,3 mm, altura: 10,8 mm, color: gris. Brida, con fijación atornillada, anchura: 7,7 mm, altura: 17,7 mm, color: gris, clase de montaje: Montaje atornillado. Distribuidor de potencial, con opción de alimentación hasta 6 mm², tensión nominal: 250 V, corriente nominal: 17,5 A, sección: 0,14 mm² - 2,5 mm², AWG: 14 - 26, tipo de conexión: Conexión push-in, número de polos: 2, número de conexiones: 13, anchura: 8,3 mm, longitud: 64 mm, color: gris, color elementos de conexión: rojo, montaje: NS 35/7,5, NS 35/15. Distribuidor de potencial, con opción de alimentación hasta 6 mm², tensión nominal: 250 V, corriente nominal: 17,5 A, sección: 0,14 mm² - 2,5 mm², AWG: 14 - 26, tipo de conexión: Conexión push-in, número de polos: 2, número de conexiones: 29, anchura: 8,3 mm, longitud: 100 mm, color: gris, color elementos de conexión: rojo, montaje: NS 35/7,5, NS 35/15. Distribuidor de potencial, tensión nominal: 250 V, corriente nominal: 17,5 A, sección: 0,14 mm² - 2,5 mm², AWG: 14 - 26, tipo de conexión: Conexión push-in, número de polos: 2, número de conexiones: 16, anchura: 8,3 mm, longitud: 64 mm, color: gris, color elementos de conexión: negro, montaje: NS 35/7,5, NS 35/15. Bloque para distribución, tensión nominal: 450 V, corriente nominal: 32 A, tipo de conexión: Conexión push-in, Conexión push-in, número de conexiones: 7, sección: 0,2 mm² - 6 mm², AWG: 24 - 10, anchura: 27,9 mm, altura: 21,7 mm, color: violeta, clase de montaje: enclavar en adaptador para carril. Bloque para distribución, tensión nominal: 800 V, corriente nominal: 32 A, tipo de conexión: Conexión push-in, Conexión push-in, número de conexiones: 19, sección: 0,2 mm² - 6 mm², AWG: 24 - 10, anchura: 64,8 mm, color: blanco, clase de montaje: NS 35/7,5, NS 35/15. Bloque para distribución, tensión nominal: 800 V, corriente nominal: 32 A, tipo de conexión: Conexión push-in, Conexión push-in, número de conexiones: 19, sección: 0,2 mm² - 6 mm², AWG: 24 - 10, anchura: 64,8 mm, color: violeta, clase de montaje: NS 35/7,5, NS 35/15. Bloque para distribución, tensión nominal: 450 V, corriente nominal: 32 A, tipo de conexión: Conexión push-in, Conexión push-in, número de conexiones: 7, sección: 0,2 mm² - 6 mm², AWG: 24 - 10, anchura: 27,9 mm, color: azul, clase de montaje: NS 35/7,5, NS 35/15. Bloque para distribución, tensión nominal: 450 V, corriente nominal: 32 A, tipo de conexión: Conexión push-in, Conexión push-in, número de conexiones: 7, sección: 0,2 mm² - 6 mm², AWG: 24 - 10, anchura: 27,9 mm, color: negro/amarillo, clase de montaje: NS 35/7,5, NS 35/15
| Number of levels: | 1 |
| Number of connections: | 7 |
| Potentials: | 1 |
| Nominal cross section: | 4 mm² |
| Nominal cross section feed-in: | 10 mm² |
| Color: | violet |
| Insulating material: | PA |
| Flammability rating according to UL 94: | V0 |
| Rated surge voltage: | 6 kV |
| Degree of pollution: | 3 |
| Overvoltage category: | III |
| Insulating material group: | I |
| Maximum load current: | 41 A |
| Maximum total current: | 63 A |
| Nominal current IN: | 32 A |
| Nominal voltage UN: | 450 V |
| Maximum load current: | 57 A |
| Nominal current IN: | 57 A |
| Open side panel: | No |
| Ambient temperature (operation): | -60 °C ... 85 °C |
| Ambient temperature (storage/transport): | -25 °C ... 55 °C (For a short time, not exceeding 24 h, -60 to +70 °C) |
| Permissible humidity (storage/transport): | 30 % ... 70 % |
| Ambient temperature (assembly): | -5 °C ... 70 °C |
| Ambient temperature (actuation): | -5 °C ... 70 °C |
| Shock protection test specification: | DIN EN 50274 (VDE 0660-514):2002-11 |
| Back of the hand protection: | guaranteed |
| Finger protection: | guaranteed |
| Result of thermal test: | Test passed |
| Proof of thermal characteristics (needle flame) effective duration: | 30 s |
| Oscillation, broadband noise test result: | Test passed |
| Test specification, oscillation, broadband noise: | DIN EN 50155 (VDE 0115-200):2018-05 |
| Test spectrum: | Service life test category 2, bogie-mounted |
| Test frequency: | f1 = 5 Hz to f2 = 250 Hz |
| ASD level: | 6.12 (m/s2)2/Hz |
| Acceleration: | 3.12 g |
| Test duration per axis: | 5 h |
| Test directions: | X-, Y- and Z-axis |
| Shock test result: | Test passed |
| Test specification, shock test: | DIN EN 50155 (VDE 0115-200):2018-05 |
| Shock form: | Half-sine |
| Acceleration: | 30g |
| Shock duration: | 18 ms |
| Number of shocks per direction: | 3 |
| Test directions: | X-, Y- and Z-axis (pos. and neg.) |
| Relative insulation material temperature index (Elec., UL 746 B): | 130 °C |
| Temperature index of insulation material (DIN EN 60216-1 (VDE 0304-21)): | 130 °C |
| Static insulating material application in cold: | -60 °C |
| Surface flammability NFPA 130 (ASTM E 162): | passed |
| Specific optical density of smoke NFPA 130 (ASTM E 662): | passed |
| Calorimetric heat release NFPA 130 (ASTM E 1354): | 28 MJ/kg |
| Smoke gas toxicity NFPA 130 (SMP 800C): | passed |
| Fire protection for rail vehicles (DIN EN 45545-2) R22: | HL 1 - HL 3 |
| Fire protection for rail vehicles (DIN EN 45545-2) R23: | HL 1 - HL 3 |
| Fire protection for rail vehicles (DIN EN 45545-2) R24: | HL 1 - HL 3 |
| Fire protection for rail vehicles (DIN EN 45545-2) R26: | HL 1 - HL 3 |
| Width: | 27.9 mm |
| Length: | 28.6 mm |
| Height: | 21.7 mm |
| Connection method: | Push-in connection |
| Stripping length: | 10 mm ... 12 mm |
| Connection in acc. with standard: | IEC 60998-2-2 |
| Conductor cross section solid min.: | 0.2 mm² |
| Conductor cross section solid max.: | 6 mm² |
| Conductor cross section AWG min.: | 24 |
| Conductor cross section AWG max.: | 10 |
| Conductor cross section flexible min.: | 0.2 mm² |
| Conductor cross section flexible max.: | 4 mm² |
| Min. AWG conductor cross section, flexible: | 24 |
| Max. AWG conductor cross section, flexible: | 12 |
| Conductor cross section flexible, with ferrule without plastic sleeve min.: | 0.2 mm² |
| Conductor cross section flexible, with ferrule without plastic sleeve max.: | 4 mm² |
| Conductor cross section flexible, with ferrule with plastic sleeve min.: | 0.2 mm² |
| Conductor cross section flexible, with ferrule with plastic sleeve max.: | 4 mm² |
| Two conductors with the same cross section, flexible, with TWIN ferrules, with plastic sleeve, minimum: | 0.5 mm² |
| Two conductors with the same cross section, flexible, with TWIN ferrules, with plastic sleeve, maximum: | 1 mm² |
| Connection cross sections directly pluggable: | 0.5 mm² 6 mm² 20 10 |
| Conductor cross section solid min.: | 0.5 mm² |
| Conductor cross section solid max.: | 6 mm² |
| Conductor cross section flexible, with ferrule without plastic sleeve min.: | 0.75 mm² |
| Conductor cross section flexible, with ferrule without plastic sleeve max.: | 4 mm² |
| Conductor cross section flexible, with ferrule with plastic sleeve min.: | 0.5 mm² |
| Conductor cross section flexible, with ferrule with plastic sleeve max.: | 4 mm² |
| Internal cylindrical gage: | A4 |
| Connection: | Feed-in stage |
| Connection method: | Push-in connection |
| Stripping length: | 12 mm ... 14 mm |
| Connection in acc. with standard: | IEC 60998-2-2 |
| Conductor cross section solid min.: | 0.5 mm² |
| Conductor cross section solid max.: | 10 mm² |
| Conductor cross section AWG min.: | 20 |
| Conductor cross section AWG max.: | 6 |
| Conductor cross section flexible min.: | 0.5 mm² |
| Conductor cross section flexible max.: | 10 mm² |
| Min. AWG conductor cross section, flexible: | 20 |
| Max. AWG conductor cross section, flexible: | 8 |
| Conductor cross section flexible, with ferrule without plastic sleeve min.: | 0.5 mm² |
| Conductor cross section flexible, with ferrule without plastic sleeve max.: | 10 mm² |
| Conductor cross section flexible, with ferrule with plastic sleeve min.: | 0.5 mm² |
| Conductor cross section flexible, with ferrule with plastic sleeve max.: | 10 mm² |
| Two conductors with the same cross section, flexible, with TWIN ferrules, with plastic sleeve, minimum: | 0.5 mm² |
| Two conductors with the same cross section, flexible, with TWIN ferrules, with plastic sleeve, maximum: | 4 mm² |
| Connection in acc. with standard: | IEC 60998-2-2 |
| Flammability rating according to UL 94: | V0 |
| China RoHS: | Environmentally friendly use period: unlimited = EFUP-e |
| eCl@ss 10.0.1: | 27141120 |
| eCl@ss 6.0: | 27141100 |
| eCl@ss 7.0: | 27141120 |
| eCl@ss 8.0: | 27141120 |
| eCl@ss 9.0: | 27141120 |
| ETIM 5.0: | EC000897 |
| ETIM 6.0: | EC000897 |
| ETIM 7.0: | EC000897 |
| ECCN: | |
| País de origen: | PL |
| EAN: | |
| Peso: | 0,022 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |