301502
VBA-2E2A-G10-Z/E2J-1M-V15-G
AS-Interface sensor/actuator module
G10 ultra compact module. 2 inputs, 2 outputsfa
| Slave type: | A/B slave |
| AS-Interface specification: | V3.0 |
| Required master specification: | V3.0 |
| UL File Number: | E223772 "For use in NFPA 79 Applications only" |
| MTBF: | 379 a |
| LED FAULT: | error display; LED red red: communication error or address is 0 red flashing: overload |
| LED PWR: | AS-Interface voltage; green LED green: voltage OK flashing green: address 0 |
| Rated operating voltage: | 18.5 ... 31.6 V from AS-Interface |
| Rated operating current: | ≤ 40 mA (without inputs/outputs) / max. 200 mA |
| Protection class: | III |
| Surge protection: | Ue: Over voltage category III, safe isolated power supplies (PELV) |
| Number/Type: | 2 inputs for mechanical contacts |
| Supply: | from AS-Interface |
| Voltage: | ≤ Ue |
| Input current: | ≤ 8 mA (limited internally) |
| Switching point: 0 (unattenuated): | ≤ 0.5 mA |
| Switching point: 1 (attenuated): | ≥ 2 mA |
| Signal delay: | < 1 ms (input/AS-Interface) |
| Number/Type: | 2 electronic outputs, PNP, overload and short-circuit proof |
| Supply: | from AS-Interface |
| Voltage: | ≥ (Ue - 9.0 V) |
| Current loading capacity: | ≤ 150 mA Total current , overload and short-circuit protected |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 62026-2:2013 |
| Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| Fieldbus standard: | EN 62026-2:2013 |
| Emitted interference: | EN 61000-6-4:2011 |
| AS-Interface: | EN 62026-2:2013 |
| Noise immunity: | EN 61000-6-2:2005 , EN 62026-2:2013 |
| Profile: | S-7.A.7 |
| IO code: | 7 |
| ID code: | A |
| ID1 code: | 7 |
| ID2 code: | 7 |
| Data bits (function via AS-Interface): | input output |
| Electromagnetic compatibility: D0: | IN1 OUT1 |
| Electromagnetic compatibility: D1: | IN2 OUT2 |
| Electromagnetic compatibility: D2: | IN1 OUT1 |
| Electromagnetic compatibility: D3: | IN2 OUT2 |
| Parameter bits (programmable via AS-i): | function |
| Electromagnetic compatibility: P0: | communication monitoring P0 = 1 (default settings), monitoring = ON, i.e. if communication fails, the outputs are de-energised P0 = 0, monitoring = OFF, if communication fails, the outputs maintain their condition |
| Electromagnetic compatibility: P1: | Input filter P1 = 0 input filter on, pulse suppression ≤ 2 ms P1 = 1 input filter off (default settings) |
| Electromagnetic compatibility: P2: | Synchronous mode P2 = 0 synchronous mode on P2 = 1 synchronous mode off (default settings) |
| Electromagnetic compatibility: P3: | not used |
| UL approval: | cULus Listed, Type 1 enclosure |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Shock and impact resistance: | 30 g, 11 ms in 6 spatial directions 3 shocks 10 g, 16 ms in 6 spatial directions 1000 shocks |
| Vibration resistance: | 0.75 mm 10 ... 57 Hz , 5 g 57 ... 150 Hz, 20 cycles |
| Degree of protection: | housing: IP67 IP67 / IP68 / IP69K with flat cable VAZ-FK-S-* M12 socket: IP67/IP68/IP69K |
| Connection: | AS-Interface: AS-Interface flat cable In-/outputs & matching connector: M12 connector, 5-pin, A-coded, acc. to IEC 61076-2-101:2012 |
| Material: Contacts: | CuSn / Au |
| Material: Housing: | PBT PC |
| Material: Body: | black PUR |
| Material: Cable: | PUR |
| Material: Mounting screw: | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Cable: Sheath diameter: | ∅4.8 mm |
| Cable: Color: | black |
| Cable: Cores: | 5 x 0.34 mm2 |
| Cable: Length: | 1 m |
| Mass: | 84 g |
| Tightening torque, fastening screws: | 1.65 Nm |
| Tightening torque, cable gland: | 0.4 Nm |
| ECCN: | |
| País de origen: | ID |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |